Půjdete-li nejkratší cestou ze Senovážného náměstí směrem k Masarykovu nádraží, budete procházet Dlážděnou ulicí. Možná nevíte, že jméno tato ulice získala proto, že byla vůbec první vydlážděnou ulicí v Praze. Pro doplnění - vznikla již ve 14. století za vlády krále Jana Lucemburského. Přejděme však od historie k současnosti. Zhruba v polovině cesty po pravé straně si pozorným okem můžete všimnout nově zrekonstruovaného domu Palác Dlážděná. Jeho původní autor, Václav Sigmund, by měl určitě radost, protože společnost PSN, s.r.o., společně s architekty Jakub Cígler Architekti dům kompletně zrenovovali a vrátili mu jeho původní účel. Vyrostlo zde totiž luxusní rezidenční bydlení. Pohledem na fasádu zjistíte, že zachován zůstal čistý a jednoduchý styl s typickými neorenesančními prvky. Teprve podrobnějším seznámením s uspořádáním domu byste zjistili, že původní dispozice se počítá jen do pátého patra. Vše, co je nad ním, čili dvě patra s mansardovou střechou, jsou úplně nová. Horní patra tak obsadily luxusní mezonetové byty s velkoformátovými okny vedoucími na terasu. Jestliže pohledem z ulice uznale zhodnotíte krásné detaily fasády včetně nových špaletových oken, tak ze dvora musíte dát velké plus prostorným balkonům, francouzským oknům a krásné odpočinkové zahradě. Dům je celkově koncipován jako představitel nadstandardního bydlení, k němuž patří i vybavení včetně řízeného větrání s rekuperací tepla. Tak pojďme se podívat dovnitř.
Vysoké stropy, dvojité podhledy, akustika
Ač se jednalo o rekonstrukci s cílem zachovat původní ráz architektury, bez tradiční suché výstavby by to jednoduše v dnešní době nešlo. Při vstupu do některého z bytů si všimnete nízkých stropů. Ty ale nejsou původní, které byly přece 4 metry vysoké. Vysvětlení je snadné. V každém z bytů v prvních pěti patrech byly instalovány nové a dokonce dvojité podhledy. První podhled (D 112) je protipožární, takže jak správně tušíte, je z červených desek Knauf RED Piano a navíc dvojitě opláštěný. Druhý podhled pod ním je pohledový, ale současně také akustický. Je rovněž dvojitě opláštěný, byť deskou Knauf White. Mezi oběma podhledy je v průměru světlá výška 40 cm. Většina spodních podhledů D 131 jsou samonosné kvůli přenosu hluku přes závěsy. Proto se nemusely použít silentblokové akustické kotvy.
Nízká hladina hluku, dobrá akustika a soukromí. To jsou parametry, na kterých architektům opravdu záleželo. Také když se procházíte po chodbách, neslyšíte vlastně vůbec nic. A naopak to samé uvnitř bytu. Obklopuje vás přiměřené ticho. A to je dům situován na poměrně frekventované ulici, kde každou chvíli jezdí tramvaje a spousta automobilů. Už kvůli těmto podmínkám doporučili technici Knauf řešení mezibytových předstěn s dvojitým záklopem kombinací desek Knauf White a TOPAS s vloženou izolací 75 mm. Výsledek je přesvědčivý.
Překvapení na balkonech
Když vstoupíte na balkon či terasu, vnímáte vnější prostor a zástavbu kolem. Pravděpodobně i vkusnou zahradu dole. Jen odborník si všimne designového podhledu, který je tentokráte proveden s cementovými deskami Knauf AQUAPANEL Outdoor. To proto, aby dlouhodobě a spolehlivě odolal všem povětrnostním podmínkám, které jej v průběhu roku čekají. Podhled je plovoucí a zavěšený na profilech C5M s antikorozní úpravou (včetně šroubů) a jeho účelem bylo zakrýt ocelovou konstrukci balkonu, což se samozřejmě podařilo.
Podobně pojatých a nově rekonstruovaných historických domů přibývá ve velkých městech velkým tempem. Inu bydlení v centru má své příznivce. A Knauf zas materiály, které přinášejí potřebný komfort a přidanou hodnotu. Dodáme ještě, že investorem stavby byla společnost PSN, s.r.o., projektant Jakub Cígler Architekti a zpracovatelem suché výstavby firma Sádrokarton – Pretzelmayer Viliam.