Každému je dnes nad slunce jasné, že suchá výstavba dokáže opravdu v mnoha situacích nahradit klasické zdivo. S vývojem vlastností sádrokartonových desek přišly významné změny a hra se postupně změnila. Není tedy vůbec žádnou náhodou, že se prosadila například i v bytové výstavbě. Přitom ještě nedávno bylo na tomhle „hřišti“ umožněno hrát sádrokartonu jen defenzivní hru, kterou představovaly podhledy, koupelny a možná předstěny. Dnes je útok veden mnoha směry a výjimkou už nejsou ani příčky, ani mezibytové stěny. Čím víc typů hráčů – desek – má stavebník k dispozici, tím lépe a efektivně může tvořit. Kombinační hra, to je totiž největší výhodou sádrokartonového družstva. Pardon – ještě rychlost, ale to už se bere jako naprostá samozřejmost. 

_ISN8290

TOPAS v interiéru i exteriéru
Postavit příčku ze sádrokartonu je jedna věc, ale druhá jsou její vlastnosti. Někdy je to stavební akustika a jindy možnost na takovou příčku pověsit cosi těžkého. Naprosto běžná situace jsou kuchyňské skříňky. Tam, kde není potřeba významně lepších akustických vlastností, je efektivní volbou sádrokartonová deska Knauf TOPAS. 

Kromě pevného jádra dostal TOPAS do vínku také protipožární vlastnosti a současně impregnaci. Tím bylo docíleno snížení absorpce vody, které je vítané zejména u dřevostaveb, kdy s vysokou odolností povrchu bojuje úspěšně i v tvrdých podmínkách. Takže její použití jako výztužné desky v obvodovém plášti takové dřevostavby se jeví jako optimální. Koneckonců obrázky přímo ze stavby nám dávají za pravdu. 

ISN_6119

TOPAS a zatížení v číslech
Technický list prozrazuje, že se jedná o plášťovou desku s kontrolovanou hmotností a vysokou pevností jádra. To znamená, že receptura byla nastavena tak, aby mohla být deska využívána v těch situacích, kdy je potřeba vysoká únosnost pro zavěšení těžkých předmětů. Ale buďme konkrétní:

Pokud se TOPAS použije v podhledu (i osvětlení může být těžké), únosnost hmoždinky v desce je 3 kg, ale maximálně 6 kg na pole, které je vymezené půdorysem hlavního a montážního profilu. Hmoždinka se však může upevnit do desky i přes profil, pak je hodnota únosnosti 10 kg (POZOR: max. hmotnost jakéhokoliv předmětu v podhledu nesmí překročit 20 kg/m2). 

U příček a předstěn se pohybujeme řádově v jiných číslech. U příčky je maximální povolené zatížení cca 70 kg/ metr délky příčky při její hloubce 600 mm (skříňka 800 x 450 mm může být zatížena díky menší hloubce zhruba 80 kg). Nekotvená předstěna je na tom o něco málo hůře. Jeden délkový metr nekotvené předstěny může být zatížen 40 kg. Naše skříňka 800 x 450 mm, protože má hloubku 450 mm místo 600 mm, tak může být zatížena hmotností cca 50 kg. Únosnost předsazených stěn se dá zvýšit deskami TOPAS tl. 15 mm, kde se únosnost zvedne ze 40 kg na 70 kg/ metr délky příčky a u naší skříňky se možná hmotnost zvedne z 50 kg na cca 80 kg. Detailněji je toto vyobrazeno v diagramu únosnosti desek TOPAS

20220208_084530 ISS_2616

TOPAS řemeslníci oceňují 
A jak se s deskou TOPAS pracuje? Odpověď zní: velmi dobře a stejně snadno jako s běžnými sádrokartonovými deskami. Zpracování nevyžaduje žádné speciální nářadí, jednoduše klasický typ řezání, desku lze bez problémů sponkovat nebo hřebíkovat do dřevěných sloupků a latí. I proto desku na stavbách řemeslníci oceňují. A to nejen v dřevostavbách. 

DSC_4417y ISS_2410