Knauf Thermoboard nemocnice šternberk (2)

 
Stropní vytápění v kombinaci s chlazením je v podstatě ideální způsob, jak v interiéru udržovat po celý rok příjemné klima a současně provozovat celý systém s nízkonákladovém provozním režimu. Za ještě lepší řešení lze sice považovat kombinaci podlahového vytápění a stropního chlazení, ale to už extrémně navyšuje pořizovací investici. Stropní vytápění a chlazení pracuje na principu předávání tepla (chladu) do prostoru sáláním, což je pro člověka pocitově nejpříjemnější a hlavně nejzdravější. Nedochází při něm k víření prachu, nevzniká průvan, nejsou zde agresivní teplotní výkyvy, jako třeba u standardní klimatizace, a nikoho neruší hluk přístroje. Navíc vytápěný prostor není omezen radiátory a může být tedy ze 100 % využit. Systémů je na trhu více, ale všechny do jednoho pracují s nižšími teplotami topného/chladicího média, takže jsou energeticky méně náročné. Proto za účelem vytápění a chlazení nemocnic neexistuje vhodnější řešení.
 
V Nemocnici Šternberk (Olomoucký kraj) se nyní staví nový pavilon interny, kde zmiňovaný systém najdeme. Autorem projektu je Adam Rujbr Architects, s.r.o. a zhotovitel díla je OHL ŽS a. s. divize M-Morava. Kromě interního oddělení budou mít v novém pavilonu pacienti k dispozici také oddělení neurologie, ambulanci se specializovanými ordinacemi a jednotku intenzivní péče. Ve druhém a třetím patře jsou umístěna lůžková oddělení. Třináct z nich bude mít vlastní koupelnu. Realizaci suché výstavby provádí firma Intermont z Olomouce.
 
Stropní vytápění a chlazení bylo projektantem navrženo pro všechny lůžkové pokoje. Jedná se systém topných rohoží, jejichž dodavatelem je firma UNIVENTA, který je zaklopen speciální sádrokartonovou desku Knauf Thermoboard Plus. Tato 10 mm tenká sádrokartonová deska je vyráběna s příměsí uhlíku, jehož přítomnost zvyšuje tepelná vodivost, která je pro tyto systémy vyžadovaná. Protože se jedná o desku používanou v podhledu, Knauf v tomto ohledu myslí na všechno, a proto není divu, že vyrábí zmíněnou desku jak v plném, tak v děrovaném Cleaneo provedení. Tepelná vodivost plné desky Thermoboard, která je použita v konstrukci podhledu v Nemocnici Šternberk, je ƛ ≥ 0,52 W/(m·K).
 
Stavba je nyní v plném proudu a její dokončení lze předpokládat do konce tohoto roku. Realizace podhledů z Thermoboardu včetně stropního vytápění a chlazení není první stavbou tohoto typu. Již v roce 2019 jsme v Knaufstylu představili podobnou realizaci v olomoucké nemocnici. I z dalších staveb administrativního charakteru je patrné, že tento systém je na vzestupu.