Jednou za čas je potřeba vzít auto do servisu, zkontrolovat a poštelovat vše podstatné, aby zase jezdilo stejně dobře nebo naopak ještě lépe. Ze stejného důvodu tým technologů firmy Knauf provedl nové nastavení sádrových omítek MP 75 a MP 75 L. Oba typy omítek byly vždy etalonem kvality právě díky své vynikající receptuře. Ale nastal čas, vzít omítku zpět do laboratoří, zhodnotit recepturu, kvalitu všech surovin a případně provézt potřebné úpravy, aby byly omítky opět ve vrcholné formě. A podařilo se. 

Na trh přichází nová sádrová omítka MP 75 a MP 75 L. Mimochodem, víte, co znamená v názvu omítky číslovka 75? Není to žádná pevnost, žádné složení, a dokonce ani rok uvedení na německý trh. Číslo vyjadřuje o 75 % vyšší efektivitu a rychlost zhotovení sádrové omítky strojní aplikací, než by tomu bylo v případě ručního nanášení. A to se psala 60. léta minulého století konkrétně rok 1964, kdy Knauf to celé vymyslel. A snad právě toto historické ohlédnutí je pro vylepšenou omítku v letošním roce symbolické.

MP-75 kopie

Zlepšení, která při práci hned pocítíte
Každý, byť vynikající motor, je možné vždy něčím vylepšit. Je to princip udržitelnosti a konkurenceschopnosti a snaha zákazníkovi a uživateli nabídnout to nejlepší a nejdokonalejší, co lze vyrobit. Se sádrovými omítkami Knauf jde o stejný příběh. Nyní je ale potřeba říci, co tak skvělého se odehrálo. Jak jsme již naznačili, omítky prošly laboratořemi, odzkoušením na testovacích stěnách i v praxi na stavbách a výsledkem je vylepšená receptura, která potěší především zpracovatele. Což bylo také naším cílem. Předně se výrazným způsobem zlepšila zpracovatelnost omítky. Co si pod tím představit? Vezměte si ji na stavbu a poznáte to velmi rychle. Ale buďme alespoň teoreticky konkrétní. Omítka se podle všech zkoušek velmi dobře stahuje a vyrovnává, netrhá se při nanášení, je jemnější, má příjemný šlem a perfektně hladký povrch. A to není ještě všechno. Vylepšilo se nanášení větších tlouštěk, takže bez problémů můžete stříkat v jednom sledu až 3 cm silnou vrstvu omítky, což bohatě stačí pro většinu situací. Zpracovatelnost omítek MP 75 a MP 75 L je cca 4 hodiny, což je snadné pro dopolední nastříkání a odpolední vyhlazení, ale umožňuje to i postupovat stylem dopoledne nastříkat a vyhladit a odpoledne to samé, jen s tím vědomím, že to bude o delší časové náročnosti. Dlouhá doba na zpracování je tedy opravdu velmi užitečným bonusem. Ale ani to není všechno. 

DSC_0271

Šetrná ke strojům
Jak jsme se již zmínili, omítka se jeví jako velmi jemná, strukturou připomíná téměř sádru. To má také svůj účel. Předně se Knauf věnoval velmi pečlivému výběru základních surovin včetně jejich přípravě a zpracování. Výsledkem je omítka velmi šetrná vůči strojnímu vybavení, konkrétně ke šneku omítacího stroje PFT. Proč je to důležité? Jestliže třeba s konkurenční omítkou, která může být také dobře zpracovatelná, aplikuje firma s jedním šnekem (originál PFT D 6-3) 1500 m2, tak s omítkou Knauf klidně 2500 až 3000 m2. Což je podstatný rozdíl, protože třeba jeden kvalitní šnek bude vystačovat až na několik rodinných domů. Velmi důležité je samozřejmě pravidelné kvalitní čištění strojního vybavení!
Někdo by mohl třeba namítnout, že si vystačí s méně kvalitním, ale o poznání levnějším šnekem. Jenže ten se právě velmi rychle opotřebuje a je pak nutné počítat i s vyšším nákladem na provádění omítek, protože jeden méně kvalitní šnek bude stěží postačovat na provedení omítek jednoho rodinného domu. Stačí jen počítat a hned je jasné, co je pro zpracovatele výhodnější – včetně času! Kvalitní omítka a strojní vybavení. Výsledkem je profesionální a dobře zaplacená práce.
 
Sádrové omítky Knauf jsou tedy po „faceliftu“ připraveny udělat radost nejen zpracovatelům, ale v konečném důsledku také uživatelům, protože jejich finální povrch je po odborném zpracování opravdu velmi hladký. 

ID_931989_teaser-mp75l kopie penetrace kopie

Nezapomeň na kvalitní penetraci
NOVINKOU JE GRUNDIERMITTEL 90
 
V minulém čísle Knaufstylu jsme připomínali, proč jsou penetrační nátěry pod sádrové omítky nezbytné a současně jsme vysvětlovali princip jejich fungování. Bez penetrace to prostě nejde. 
Vedle výrobků Aufbrennsperre a Grundiermittel 60 se v letošním roce zařadila novinka, kterou je vysoce koncentrovaný penetrační nátěr Grundiermittel 90. Název vychází ze stejné logiky jako varianta 60. Totiž, že se při ředění 1:5 s vodou vytvoří až 90 litrů připraveného penetračního nátěru! Je to základní penetrační nátěr na silně nasákavé podklady před nanesením omítky, bez kterého může dojít ke „shoření“ nebo nerovnoměrnému schnutí omítky, což neumožní její bezchybné následné zpracování. Je vhodný před následnou aplikací sádrových omítek např. Knauf Rotband, MP 75, MP 75 L případně tenkovrstvé omítky Multi-Finish.