Přesně tak! Tím, jak sádrokarton nahrazuje tradiční materiály, přibývá situací, kdy je zapotřebí na sádrokartonovou příčku upevnit i těžší předměty. Nejsou to jen umyvadla nebo závěsná WC v koupelnách, ale také skříňky v kuchyních apod. Takže proč to smělé tvrzení?

1 kopie

Od kolika do kolika kilogramů? 
Zatížení sádrokartonové konstrukce se dělí na tři základní úrovně. V té první se pohybujeme do 15 kilogramů na závěsný bod. Zde stačí klasické háčky s hřebíky. Ve druhé úrovni, ta je mimochodem nejběžnější, se pohybujeme v rozmezí 40 až 70 kilogramů na běžný metr délky příčky. V těchto případech je nutné používat speciální hmoždinky do dutých stěn. No a třetí úroveň je od 70 do 150 kilogramů. U této úrovně je nutné používat univerzální traversu nebo nosič, který přenese zatížení do podlahy. Klasickým příkladem je závěsné WC. Vždy je ale nutné respektovat typ konstrukce, druh sádrokartonové desky a počet jejich vrstev opláštění. Pro detailní vysvětlení slouží technický list příčky Knauf W11.

2 kopie

Nejčastější chybou je špatně zvolená hmoždinka
Budeme-li se pohybovat ve druhé, tedy nejběžnější úrovni, čili již zmíněný případ zavěšení kuchyňské skříňky, potřebujeme k tomu správnou hmoždinku do sádrokartonu respektive do dutých stěn. Existují 3 možnosti. Plastová hmoždinka, která je nejlevnější, mnohdy stačí, jen je nutné dávat pozor na pozvolné zašroubování. Lepší variantou je kovová hmoždinka, která se krásně rozevře za deskou a perfektně a natrvalo drží. Připevňovací šroub lze libovolně zašroubovávat i vyšroubovávat. Což může být kolikrát praktické. Třetí – a nejlepší variantou – je speciální hmoždinka Knauf Hartmut, která je kombinací plastu a kovu se šroubem M5 x 60 mm, a která snese nejvyšší zátěž. 

3 kopie

Knauf Hartmut drží pevně!
Vždy, když stavíme sádrokartonovou příčku a počítáme se zavěšením těžkých předmětů, vyplatí se nešetřit na deskách, což znamená zvolit nejen dvouvrstvé opláštění (2 x 12,5 mm), ale mnohdy i pevnější desku – jako například Knauf Diamant. A samozřejmě sázkou na jistotu je hmoždinka Hartmut. Pro názornost jednoduché srovnání. Máme standardní příčku dvouvrstvé opláštěnou deskou White. Plastová hmoždinka unese v tomto případě 40 kg, ocelová 50 kg a Hartmut 55 kg na jeden bod. Jestliže ale použijeme v konstrukci příčky dvě desky Knauf Diamant, tak se můžeme spolehnout na to, že plastová hmoždinka unese 45 kg, ocelová 55 kg a Hartmut 60 kg. Což je velmi atraktivní hodnota, která ve většině situací bohatě dostačuje. A kdyby ne, stačí použít dvě desky Diamant 15 mm a zátěž může být dokonce 65 kg! Více na instruktážním videu hmoždinky Hartmut
 

4 kopie