Trhliny na stěnách nebo ve spojích stěn a podhledů jsou obvykle špatnou vizitkou provedené práce. Samozřejmě, že příčina je v „pracující“ konstrukci vlivem rozdílné tepelné roztažnosti dvou navazujících materiálů, což ale do stavebnictví patří, protože to je přirozená fyzikálně technická vlastnost. Přesto lze trhlinám zabránit, a přitom to není nic složitého. K nejčastějším výskytům trhlin dochází ve spojích stěny a stropu. Tedy především v místě, kde sádrokartonová příčka navazuje na betonový strop, nebo jakákoliv stěna na sádrokartonový podhled. 

renokitt

Nejefektnějším způsobem, jak zmíněný detail provést, je použít samolepicí separační pásku Knauf Trennfix. Páska se nejprve přilepí na strop a následně se omítka doomítá až úplně ke stropu. Páska se potom zařízne, čímž se v podstatě vytvoří miniaturní „kluzná trhlina“, která ale není od podlahy vůbec vidět. 

Trennkitt_pracovní

Bohužel se na stavbě setkáváme s jevem, kdy řemeslník inkriminovaný spoj přejede obyčejným akrylátovým tmelem, což chvíli vypadá dobře, ale téměř se 100% jistotou můžeme tvrdit, že po nějaké době se tmel stejně odtrhne a vytvoří se nevzhledná prasklina. Chytřejší a hlavně efektivní způsob je použít tmel Knauf Renokitt. Rovněž se jedná o tmel na bázi akrylátu, ale s tím rozdílem, že je to našlehaný a prolehčený tmel, který díky této úpravě získal vynikající pružnost a výbornou přilnavost k podkladu. Má i dobrou nasákavost, takže jej můžete i natírat, na rozdíl do obyčejného akrylátu, který je hladký a lesklý, ale barva po něm stéká a nedrží. 

ID_118152__Q7I3737_Renokitt

Renokitt je dobrým pomocníkem k opravě trhlin ve stěnách, ale i ve spojích. Postup je následující. Trhlinu v podkladu nejprve „vyříznete“ tak, abyste dosáhli maximálně 8mm spáry ve tvaru písmene V. Vzniklou spáru oprášíte štětečkem (zbavíte ji prachu) a natřete hloubkovou penetrací. Spára se pak vyplní (natlačí) tmelem Renokitt, který se stáhne hladítkem. Nejlépe na druhý den se může jemným brusným papírem (zrnitost 100-180) tmel přebrousit (někdy není potřeba). Pokud přece jen brousíte, je lepší před finální malbou opět penetrovat, protože broušením vzniknou plochy s rozdílnou savostí a vám záleží přece na tom, aby nyl vzhled perfektní. Což znamená, aby nikdo nepoznal, že k nějaké opravě vůbec došlo. Pamatujte, že maximální tloušťka tmelu může být 0,5 až 1 cm.   
 
S pomocí tmelu Knauf Renokitt se dají řešit i pracovní (dilatační) spoje v různých situacích, především tam, kde hrozí vlivem rozdílné roztažnosti materiálů k vzájemným posuvům a následným prasklinám. Třeba i u běžné stěny s krbovou vložkou, která navazuje na další stěnu nebo podhled. Stěna s krbem je samozřejmě více tepelně namáhána a pracuje jinak, než stěna sousední nebo třeba strop.

Stojánek