Rekonstruovat historické domy starými řemeslnými praktikami, to si dovolí jen málokdo. V praxi je třeba si pomoci tak chytře, jak jen je to možné. Přitom cílem je vrátit domu život, vtěsnat do něj výdobytky moderní doby, ale současně zachovat jeho genius loci. A to je příběh rekonstrukce zemědělské usedlosti nedaleko Turnova. Velmi platným pomocníkem byl přitom sádrokarton, a to hned v několika variantách.

Původní stavení mělo dobrou statiku, protože silné zdi byly postaveny na pískovcovém sklepě, který stojí pevně na skále. Nicméně se ukázalo, že je potřeba vyměnit jeden rozpadající se trám u přilehlé stodoly. Jak to tak bývá, shodila se nakonec celá střecha a začala kompletní rekonstrukce na jejímž konci měl být pohodlný penzion. Martin Šikola, který za celým projektem stojí a má k objektu osobní vztah, vše velmi pečlivě zvážil a vymyslel zajímavé uspořádání, ale i způsob realizace. 

ISS_1739 ISS_1704

Diamant materiálem rekonstrukce hlavní budovy
Po sundání střešní krytiny se odkryly staré trámy, které potřebovaly obrousit, tu a tam vyměnit a nalakovat. Pro stavbu budoucího obytného podkroví zvolil Martin Šikola desky Knauf Diamant. Protože desky tvoří pohledovou část podkroví, společně s přiznanými trámy, nastříkaly se bílou barvou ještě před montáží. Desky se připevnily na délku přímo na trámy tak, aby byly spoje pod trámy schované. Následovala druhá vrstva, tentokráte červených desek Knauf RED Piano (tl. 15 mm), které se naopak položily křížem a nalepily přímo na modrou desku bez jakékoliv konstrukce. Důvodem bylo vylepšit tuhost konstrukce. Následovala parobrzdná fólie Homeseal LDS, na kterou se připevnily dřevěné latě a 26 cm vysoké „falešné trámy“ z extrudovaného polystyrenu. Vzniklý prostor se vyplnil izolací Knauf Insulation, která je vhodná pro šikmé střechy. Následovala kontaktní hydroizolační fólie Homeseal LDS 0,04 FixPlus, která je současně vzduchotěsná. V dalším kroku se připevnily dřevěné latě, na které se již položila finální střešní krytina. Celá stavba střechy a v podstatě tím i podkroví trvala v šesti lidech 14 dní, což zní až neuvěřitelně. Zbývalo dodělat mezonetový interiér a koupelnu s toaletou. Tam, kde bylo potřeba dbát na akustiku, použily se na svislé příčky desky Diamant, jinde postačily desky červené (Knauf RED Piano) a třeba v koupelně zase desky zelené (impregnované Knauf Green). Jak je patrné z obrázků, vše je provedeno účelně, a přitom s velkým vkusem. Na apartmán navazuje prostorná terasa s krásným výhledem do širokého okolí Českého ráje. Nechybí pasoucí se ovce a božský klid.   

20210920_104623 20210914_102905 20210910_164934 ISS_1701

Diamantová stodola s apartmány i wellness
Zatímco první apartmán je již v provozu, v navazující stodole se další dva teprve chystají.  Na konci rekonstrukce budou v celém objektu tři apartmány a další dva v navazující stodole. I tady se Martin Šikola neobešel bez suché výstavby. Všechny obvodové stěny stodoly jsou rovmněž „diamantové“ (klasická příčka s dvojitým opláštěním). Zvenčí jsou obvodové stěny opatřeny kontaktním zateplovacím systémem (26 cm polystyrenu) a provětrávanou fasádou. Pohledová část fasády, to znamená obklad, se vytvořil seříznutím KB bloku na tloušťku 3 cm. Kdo by poznal, že stěna není zděná? Dispoziční řešení stodoly je provedeno s pomocí dvojitě opláštěných příček tradiční konstrukce, kde z důvodu akustických vlastností byla opět použita modrá deska Knauf Diamant. Podobně jsou provedeny i vnitřní stěny u budoucího bazénu, který je také součástí prostorné stodoly. Kvůli nadměrné vlhkosti ale dostaly přednost speciální cementové desky Knauf AQUAPANEL CEMENT BOARD – INDOOR. Ovšem v místě, kde je prostor s bazénem oddělen od apartmánů, se zase z důvodu zachování kvalitní akustiky použije příčka s deskami Diamant, která se samozřejmě opatří hydroizolací a pak finálním keramickým obkladem. 

ISS_1815 ISS_1786 ISS_1831

Na celém projektu je nejzajímavější fakt, že se podařilo zachovat ducha objektu. Vše původní, co bylo možné upotřebit, se ponechalo, a jen se doplnilo současností. Je také zřejmé, že bez sádrokartonu by vše trvalo mnohem déle a s výrazně větším rozpočtem. Ostatně se sádrokartonem si investor a realizátor v jedné osobě „hraje“ i v dalších nápadech, například při budování baru.  

Rekonstrukce bývalé zemědělské usedlosti ještě pokračuje, ale cíl je již v dohledu. Ve finále nabídne penzion návštěvníkům nevšední relaxaci na samotě přímo u lesa s plným komfortem, do kterého budou patřit prostorné pokoje, wellness, bazén nebo také útulný vnitřní bar a venkovní „prosecco stánek“ přestavěný z bývalého včelína. 

ISS_1727 ISS_1744 ISS_1796 ISS_1794 20221210_115003-1 DJI_0504