Trend výstavby horských apartmánových domů se díky vysoké poptávce nezastavuje. Atraktivní Šumava je toho příkladem. Další z celé řady apartmánových domů tedy vyrostl v jihočeské obci Lipno nad Vltavou. Molo Lipno Residence je přece jen odlišný od ostatních. Jedná se o prémiový resort, který byl navržen pražskou pobočkou respektovaného studia Chapman Taylor, konkrétně Janem Pokorným. V luxusní koncepci projektu se plně projevily všechny výhody suché výstavby Knauf. I díky velmi členitým prostorům zejména podkrovních bytů se kladl důraz na variabilnost a požární odolnost. A právě mezi těmito požadavky se Knauf cítí být jako ryba ve vodě. 

ISS_9275 Resort se svou koncepcí orientuje výhradně na náročnou klientelu

Objekt byl postaven na rozlehlém a svažitém pozemku (24.000 m2s orientací na západ. Cílem projektu bylo oslovit nejnáročnější klientelu, která ocení nejen místo, nadstandardní vybavení a služby, ale také atraktivní architekturu, která připomíná podobně exklusivní stavby v rakouských Alpách. Kromě apartmánového resortu zde v dohledné době vyroste také pětihvězdičkový hotel s více než 100 pokoji, kongresovým sálem, pro­menádou a obchodním bulvárem. Většina bytů má svoji vlastní saunu, balkon nebo terasu. Celkem zde vzniklo 90 bytů v dispo­zicích od 1+kk až po prostorné 5+kk. 

DJI_0915

Základem stavebního řešení je železobetonová konstrukce doplněná vyzdívkami. Sedlovou střechu tvoří ocelové nosníky s dřevěnými trámy a střešní krytinou. Vytápění je řešené centrálně plynovou kotelnou. Ve většině bytů jsou instalovány radiáto­ry, v některých bylo v rámci klientských změn zvo­leno podlahové vytápění. Nezbytnou součástí stavby se stala suchá výstavba a materiály Knauf. Ve spodních patrech se z větší části uplatnila v podobě sádrokartonových podhledů, ale v podkrovních bytech se ujala v podstatě hlavního slova. Zde se ukázalo, jak moc je u podobných staveb prospěšná. U členitých tvarů s častými změnami výšek je sádrokarton prostě nezaměnitelný. Konstrukce vytvořily systémové příčky, podhledy i různé kastlíky doplněné čílky. Prostor je tak využit smysluplně a maximálně funkčně. Nehledě na atraktivitu horních apartmánů. Pro „standard“ každého z podhledů musel být zvolen dvojitý záklop s červenými deskami Knauf RED Pia­no, což mělo svůj důvod v požární bezpečnosti (viz nosná konstrukce střechy z dřevěných trámů). Ta byla v případě podkrovních bytů požadována na REI 45 minut. Protože sádrokartonové desky RED Piano jsou současně také akustické, byl akustický komfort v podkrovních bytech vyře­šen de facto bez dodatečných opatření. Nové majitele apartmánů jistě nepřekvapí ani hlučný soused, neboť „červené desky Knauf“ jsou schopné také v oblasti hlukového útlumu. 

ISS_6259 Členitost podhledů je pro tento objekt typická ISS_6286 ISS_6255 V horních bytech dostaly z důvodu požární bezpečnosti přednost červené desky Knauf RED Piano

RED Piano – deska 2 v 1

Pro osvěžení. RED Piano je inovativní deska, která chrání konstrukce před požárem (třida A2s1, d0), ale současně také tlumí hluk. Patří mezi čtyři specializované akustické sádrokartono­vé desky s útlumem až 57 dB. Lze ji ovšem výhod­ně kombinovat s dalšími deskami (Diamant, Blue Akustik, Silentboard) a tím ovlivňovat akustické vlastnosti skladby. 

Po+ü‚Ćr_ikona silver Zvukov† izolace_ikona silver

Suchou výstavbu realizoval dlouholetý partner Knauf – firma Pretzelmayer Stavby, s.r.o. z Mochotína a částečně také firma GIPS CENTRUM. Investorem je INVESTIKA Realitní fond, zhotovitel stavby Strabag a.s., a projektant Smitka s.r.o.

 

Obec Lipno získala další atraktivní ubytovací kapacitu, byť pravděpo­dobně většina apartmánů bude sloužit jen přímým majitelům. Každopádně svým pojetím i architektu­rou budí resort zaslouženou pozornost, což vyús­tilo k získání titulu Stavba roku – Jihočeský kraj. Pro zajímavost – součástí resortu je skutečné „molo“, na kterém najdou návštěvníci luxusní re­stauraci.

ISS_9260 Sádrokartonáři měli složitou práci, aby vše perfektně sedělo ISS_9260 Luxusní mezonetový apartmán se spoustou sádrokartonových konstrukcí ISS_7728 V koupelnách odolávají vlhkosti impregnované desky Knauf Green