Když si koupíte byt v novostavbě, tak zákonitě předpokládáte, že máte vyhráno. Čili, že si budete v poklidu bydlet, poslouchat hudbu, v tichu spát a nebudete se prakticky o nic starat. To je výhoda bytu ve srovnání s rodinným domem. Jenže jak dobře víte, platí, že sousedy si nikdy nevybíráte, ti přicházejí sami. Takže se může stát, že jednoho krásného dne zjistíte, že s vámi v ložnici je někdo cizí, protože za zdí, kterou společně sdílíte, soused uprostřed noci řeší hlasité telefonáty se zahraničními zákazníky. A jak to tak bývá, dost se u toho rozčiluje, a vy nemůžete klidně spát. Nakonec dostanete od své drahé polovičky nůž na krk, a musíte celou záležitost vyřešit. Byli jsme svědky jednoho z mnoha takových případů.

DJI_0816 Hlučný soused zadělá na problém i u novostavby

Sádrokarton, to je oč tu běží
„Vpravdě není moc variant, jak takovou situaci rychle vyřešit, ale jedno osvědčené východisko přece jen existuje. Jmenuje se sádrokartonová předstěna. Když máte štěstí, dohodnete se se sousedem, u kterého hluk vzniká, že předstěnu postavíte u něj v bytě. To samozřejmě znamená jistou kompenzaci, protože předstěna pochopitelně ubere trochu prostoru“, vysvětluje Ing. arch. Marek Povolný. „Vždy je totiž vzhledem k efektivitě útlumu hluku nejlepší, aby byla nová „bariéra“ postavena na straně zdroje“. O tloušťce předsazené stěny rozhodnou parametry. V ideálním případě je optimální vše proměřit a stanovit míru hluku, kterou potřebujete snížit na přijatelné minimum. V praxi to však často probíhá odhadem. Možností je ale několik, protože jestli jsou sádrokartonové konstrukce v něčem geniální, tak je to ve své variabilitě a zaměnitelnosti. Zvolíte v konstrukci odlišný typ desky a rázem máte zcela jiné vlastnosti. Firma Knauf má ve své nabídce hned 4 akustické desky, počínaje základní deskou RED Piano, přes Blue Akustik, Diamant a konče super akustickou deskou Silentboard. Samozřejmě se desky liší svou hmotností, protože platí, že čím větší hmotnost materiál má, tím bude schopen pohltit více decibelů. A pochopitelně akustickými parametry, což znamená, že hlukový útlum může být od 57 do 76 dB. Ale pozor, křivka hluku je křivkou exponenciální, takže věřte, že každý decibel je v reálných podmínkách opravdu znát. V bytě, který jsme měli možnost díky ochotným sousedům navštívit, se zvolila na základě identifikace zdroje hluku předsazená stěna W 626, což znamená, že v konstrukci jsou dvě desky (2x12,5 mm) na profilech CW 50 a s hlukovou izolací 40 mm. A jaké desky byly použity? Skutečně vynikající schopností pohlcovat hluk na hladině nízkých kmitočtů, což mimochodem znamená na úrovni lidské řeči, nebo také basů v hudební produkci, vykazují desky Diamant a Silentboard. V našem případě se zvolily desky Knauf Diamant, které dokáží snížit hladinu hluku o 22 dB (rozdíl vzduchové neprůzvučnosti). Tloušťka celé předstěny v dvojitém opláštění byla 75 mm. 

ISS_8414 Detail rohu místnosti před začátkem stavby předstěny ISS_8410 Podlaha se musí proříznout aby si nová předstěna sedla až na betonovou podlahu

Kdekdo si položí jistě otázku, proč vlastně taková situace v dnešní době vůbec nastává? Když pomineme fakt, že soused je prostě nadměrně hlučný, pak častou příčinou je původní konstrukce mezibytové příčky, případně špatně provedené detaily. Česká norma sice stanoví minimální hlukový útlum mezibytové stěny na 53 dB (laboratorně), jenže realita na stavbě může být jiná a kdo nepočítá s rezervou, nemůže ji splnit. Což se shodou okolností potvrdilo také v našem příběhu. Navíc se dodatečně zjistilo, že při nedávné výměně stoupaček (dům je dvacet let starý), se potrubí zakrylo novou stěnou, která vytvořila niku (výklenek) z pórobetonových cihel pouze 5 cm silných, a ještě k tomu si řemeslníci nedělali hlavu s detaily, takže se objevily doslova „obří“ díry (až 20 cm) v napojení této niky ke stropu, což pro vysvětlení představuje skutečně ukázkový akustický most. To znamená, že všechno bylo špatně.   

ISS_8426 Provedení detailů je důležité ISS_8444 Celková tloušťka předstěny bude 75 mm

Každý detail rozhoduje - správné provedení vždy na prvním místě!
Můžete použít sebelepší akustickou desku, ale pokud řemeslník nedodrží správné provedení detailů konstrukce, pak nebude předsazená stěna správně sloužit. Prvním a zcela zásadním předpokladem je, aby byly profily konstrukce předstěny posazeny přímo na betonovou podlahu, což znamená nejprve proříznout dřevěnou plovoucí nášlapnou vrstvu a pak teprve usadit profily, na které se přišroubují sádrokartonové desky (u desky Diamant to musí být XTN šrouby). Principiálně jde také o to, utěsnit konstrukci tak, aby ani vzduch nepronikl, neboť hluk se šíří stejným způsobem. To znamená, že je potřeba vytmelit všechny spáry u desek včetně první vrstvy. U druhé je to samozřejmé i z hlediska pohledového. Desky se musí klást správným způsobem, čili nastojato a musí se překrývat, což popisuje příslušný technický list. Detail napojení konstrukce u stropu, na patě konstrukce a hlavně spáry desek je nejvhodnější provést speciálním pružným a „těžkým“ tmelem Knauf Trennwandkitt. Pak máte jistotu, že nebylo nic opomenuto. V případě našeho příběhu musela být navíc opláštěna dodatečná stěna z pórobetonových cihel, aby se tak eliminoval zmíněný akustický most.  

ISS_8454 Vložení akustické izolace ISS_8458 První záklop deskou Diamant ISS_8479 I u první vrstvy desek se musí spáry tmelit ISS_8492 Následuje druhá vrstva desek Diamant

Jak to dopadlo?
Dopadlo to na výbornou. Skutečně, majitel bytu, který byl rušen hlučným sousedem, od té doby klidně spí. Hluk k němu již neproniká.  Měl i velké štěstí, že soused byl svolný ke stavbě předsazené stěny na jeho straně, což je efektivnější, protože hluk účinně pohlcuje nová vícevrstvá pružná předstěna. Těžko byste hledali stejně funkční alternativu při minimální tloušťce, která je v těchto případech velmi důležitá. 
„Musím upřímně říct, že jsem se obával tloušťky akustické předstěny pouhých 75 mm, ale jsem velmi spokojen a konečně mohu klidně spát, aniž bych měl pocit, že se mnou lůžko sdílí můj soused,“ říká s nadhledem Marek Povolný. 

ISS_8502 Celá předstěna PXL_20220407_125644194 Špatně provedené napojení u niky když v domě vyměňovali stoupačky ISS_8514 Vše je hotovo ISS_8423 Použité příslušenství