Kdo jezdí na běžky, chodí nebo jezdí na kole po Jizerských horách, určitě alespoň jednou navštívil Prezidentskou chatu, která se nachází v těsné blízkosti rozhledny Královka. Tato ikonická roubenka pochází z roku1928, kdy ji nechal postavit spolek Přátelé přírody. Slavnostního otevření se tenkrát zúčastnilo přes 13 tisíc lidí, což zní až neuvěřitelně. Měla 11 pokojů a 44 lůžek. Chatu později za války zabavili Němci a sloužila jako zotavovna pro děti třetí říše. V roce 1956 byla chata převedena na Kancelář prezidenta republiky, čímž se na delší čas zcela uzavřela pro veřejnost. Naštěstí došlo v roce 1991 ke změně přístupu. Po revoluci si chatu pronajali manželé Šmausovi a zpřístupnili ji konečně opět veřejnosti. 

ISS_1646

Sádrokartony Knauf na Vejminku
Chatu ale nakonec prezidentská kancelář prodala, a tak byla nějaký čas opět zavřená. V roce 2012 chatu odkoupili manželé Dědkovi z Jablonce nad Nisou a současně nabídli manželům Šmausovým aby ji znovu provozovali. S tímto krokem bylo přistoupeno k její citlivé rekonstrukci, která měla za cíl zachovat genius loci této výjimečné historické budovy, ale také nabídnout návštěvníkům současný komfort. Což se také podařilo. Provozovatelé však přistoupili k další fázi modernizace, a tím byla realizace přístavby Prezidentské chaty na místě bývalých stájí a garáží. Nová budova, která se nazývá „Vejminek“, je částečně zapuštěná do terénu. Zatímco podezdívka je obložena místní žulou, horní část objektu je celá ze dřeva. Tedy ne tak úplně, protože o slovo se hlásí sádrokarton. Dispozice vnitřního prostoru byla vytvořena suchou výstavbou Knauf. Když vstoupíte do objektu hlavním vchodem, máte před sebou prosklenou chodbu, ve které sádrokartonová příčka odděluje prostor od sedmi pokojů. Všechny příčky jsou klasické konstrukce Knauf W112 s dvojitým opláštěním a deseticentimetrovou vzduchovou mezerou, kterou doplňuje ještě minerální izolace, rovněž provenience Knauf. Na opláštění byly použity bílé White desky. Tato osvědčená konstrukce se hodí pro většinu situací. Počet desek se v projektech nemění, ale je možné naopak měnit typy desek nebo je dokonce vzájemně kombinovat (White, RED Piano, Diamant, Blue Akustik apod.). Vždy záleží na konkrétním požadavku investora a projektanta. 
 
Stropy v interiéru tvoří kombinace dřevěných konstrukcí a částečně i sádrokartonových podhledů. V tomto konkrétním případě nebylo třeba řešit nadstandardní požadavky, takže jsou v podhledech desky bílé (Knauf White). Design interiéru včetně zařízení působí moderně, ale příjemným dojmem. Okna pokojů jsou orientována do zeleně na severovýchod. Doplňky, jako různé kastlíky nebo poličky byly dělané přesně na míru a tvoří harmonický celek. Naopak v koupelných najdeme kromě White desek také impregnované desky Knauf Green, kvůli jejich rezistenci vůči vlhkosti, jež se v tomto prostoru logicky vyskytuje.

ISS_1649

Hurá na hory!
Návštěvníci „Vejminku“ mají tedy k dispozici sedm dvoulůžkových pokojů o rozloze 22 metrů čtverečních a vlastní koupelnu. Tím se kapacita Prezidentské chaty rozšířila na 50 lůžek. Pokoje jsou doplněny lyžárnou a kolárnou, která se nachází v suterénu. Pozorný pamětník si všimne, že stavba jen nepatrně převyšuje původní výšku stájí. Její architektura byla navržena tak, aby korespondovala s dřevěným charakterem Prezidentské chaty. Objekt byl stavebně dokončen po 13 měsících v létě roku 2021 a od té doby slouží veřejnosti. Stavbu provedla firma HCH, spol. s r.o. s přispěním technické podpory Knauf, konkrétně Davida Šímy. 

ISS_1677 ISS_1679 ISS_1683