Ve druhém díle Praktického průvodce penetracemi Knauf navážeme na předchozí text a rovnou si řekneme něco o adhezním můstku, abychom následně dokončili celkový výčet používaných penetrací Knauf. Důležitost penetrace a některé nešvary jsme vysvětlili v prvním díle.

Haftemulsion_5kg

HAFTEEMULSION
Tento praktický adhezní můstek je v pestré nabídce Knauf už velmi dlouho. Jeho základní vlastností je zvýšená „lepivost“ na povrchu, a proto se přidává do malty nebo do betonů za účelem zlepšení plasticity materiálu. Je určen k použití na velmi savé podklady jako je například vápenopískové zdivo, pórobeton, staré betonové podlahy atd. V těchto případech se ředí s vodou 1:4. Prakticky všechny nanášené stěrky a štuky s ním velmi dobře drží. Je možné jej použít rovněž pod nivelační stěrku a to dokonce živá do živé, anebo na stěnu, na kterou potřebujeme nanášet různé tloušťky štuku. Jen je třeba mít na paměti, že přidáním Hafteemulsion se malinko změní zpracovatelnost materiálu, protože jak již bylo řečeno, více to lepí. Dodává se v 5kilogramovém balení a doba zasychání je 12 hodin. 

Spezialhaftgrund_2,5kg

SPEZIALHAFTGRUND
Dobře fungující speciální koncentrovaný adhezní můstek s křemičitým plnivem, jehož úkolem je zvýšit měrný povrch hladkých a nesavých podkladů před lepením obkladů a před stěrkováním. Velmi dobře se hodí rovněž v těch případech, kdy potřebujeme snížit savost a schopnost průniku vlhkosti do materiálů, které jsou na vlhkost citlivé. To znamená dřevo nebo materiály s dřevitou hmotou v kompozitu. Neředěný koncentrát je možné použít na podklady s extrémními vlastnostmi, jako jsou zbytky asfaltu po vytrhání starých parket, nebo na vyhlazené a vybroušené teraco či na obklady a dlažby. Dodává se v 1kg nebo 2,5kg balení. Doba vysychání je 3 až 12 hodin podle podkladu. 

ID_273472_Betokontakt_5kg

BETOKONTAKT
Mezi penetracemi úplný bestseler. Historicky nejpoužívanější a nejstarší adhezní penetrační nátěr, který použijeme, jak název napovídá, pro nátěr betonových podkladů před aplikací sádrových omítek a sádrových stěrek. Betokontakt je růžově probarvený, čili snadno rozpoznatelný při jeho aplikaci. Je to důležitý detail, protože pro zaručení úspěchu omítky je třeba, aby celá plocha betonu byla velmi pečlivě tímto Betokontaktem ošetřena. Než se začne omítat, musí penetrace dobře vyschnout, což znamená nejméně 12 hodin. S Betokontaktem se velmi snadno pracuje a k dostání je v praktickém 5kg nebo 20kg balení. Stačí jej dobře promíchat a už je připraven k použití. 
 

Aufbrennsperre_15kg1

AUFBRENNSPERRE
V případě extrémně savých povrchů, jakými jsou například vápenopískové cihly nebo pórobetonové tvárnice, potřebujeme před aplikací sádrové omítky snížit nasákavost a významně zlepšit přilnavost podkladu. A přesně k tomuto účelu byla vyvinuta penetrace Aufbrennsperre (doslova „zábrana pro shoření omítky“), která zejména v kritických situacích velmi spolehlivě pomůže. Její specifickou vlastností je vysoké povrchové napětí, které snižuje schopnost průniku vody do podkladu. Aufbrennsperre pomáhá zajistit postupnou krystalizaci sádrové omítky a tím dokonalejší spojení se savým podkladem. Tato penetrace se ovšem ředí vodou v závislosti na vlastnostech podkladu a to buď v poměru 1:1 nebo 1:3. Pro lepší orientaci na stavbě má Aufbrennsperre světle žlutou barvu. 

Grundiermittel

GRUNDIERMITTEL 60 
Tohle je poslední novinka. V podstatě obdoba Aufbrennsperre s tím rozdílem, že Grundiermittel 60 má vyšší smáčivost než jeho starší kolega. Co to v praxi znamená? Každá kapka této nové penetrace se rozjede do povrchu podkladu více než Aufbrennsperre. A co z toho vyplývá? Zatímco již dříve popsaný Aufbrennsperre je vhodný na vyloženě extrémně savé podklady, Grundiermittel můžeme používat na všechny ostatní savé materiály, to znamená na klasické cihly, pórobetonové bloky, termo-izolační cihly apod. Samozřejmě, že se používá před aplikací sádrových omítek a stěrek. Výhodou této penetrace je, že z jednoho 15kg balení rozředíme v poměru 1:3 až 60 litrů penetrace, což nám bohatě vystačí třeba na celý rodinný dům. Nyní je asi všem jasné, proč má Grundiermittel v názvu „šedesátku“.

Estrichgrund_5kg

ESTRICHGRUND
Velmi důležitá penetrace, kterou použijeme za účelem snížení savosti hrubých a savých podlahových vrstev na bázi sádry i cementu. Jednoznačně se doporučuje aplikovat ji pod nivelační stěrku Knauf FE 80 nebo také na suché podlahy Brio či F 146. Má lehce zelenkavou barvu, takže je velmi snadno identifikovatelná. Pokud penetraci aplikujeme na samonivelační stěrku FE 80 Alegro, je důležité, aby povrch stěrky byl soudržný, pevný a nebyl vyplavený. Stěrku musíme nechat minimálně 14 dnů intenzivně prosychat a pak penetrovat. Penetraci nechme zaschnout do druhého dne (min 12 hodin).  Pětikilové či desetikilové balení se ředí vodou 1:1. 
 
Na závěr shrnutí
Abychom dosáhli vytouženého cíle, to znamená, aby například omítka dlouho a bezpečně držela, je třeba mít na paměti tří skutečnosti: nejdůležitější je volba správné penetrace dle podkladu, dodržet předepsané ředění (i neředění) v závislosti na savosti podkladu (čím vyšší savost podkladu, tím vyšší ředění penetrace) a vždy nechat penetrační nátěr vyschnout. O rozdílu mezi levnými a kvalitními penetracemi nemůže být pochyb. Věřte, že levná penetrace obsahuje rozpouštědla na bázi mýdla, zatímco kvalitní penetrace staví na polymerech, jen pro zajímavost v některých případech i s příměsí vosku. Jestliže kvalitní penetrace zvyšuje přilnavost, tak levná naopak hydrofobizuje.