Popularita audioknih roste každým rokem, což potvrzují slova Václava Knopa, českého herce, režiséra a dabéra, jenž si na nedostatek práce ve svém nahrávacím studiu nestěžuje. Ostatně o tom jsme se přesvědčili na vlastní „uši“. Abychom to vysvětlili – na začátku roku dokončil Václav Knop se svým synem a za odborné asistence techniků Knauf již druhé studio, které však situoval do centra Prahy nedaleko Tančícího domu. Ani tentokráte na stavbě nechyběly akusticky pohltivé děrované desky Knauf Cleaneo a všestranné desky pro tiché stěny Diamant. 

Knop a NYC O kvalitě zvuku, současných trendech zvukových nahrávek a o akustice hovořili Václav Knop se synem Kryštofem a produktmanažerem Knauf Miroslavem NyčemDescription

Místnost v místnosti
Prostor, který se zdál pro účely nahrávacího studia jako ideální, se nachází v přízemí činžovního domu, ale protože je dům postaven v kopci, do nových prostor se schází po schodech dolů. Zatímco jedna strana studia je tak pod úrovní terénu, druhá s okny ústí do dvora. Plocha místností umožnila postavit dvě menší studia vedle sebe, takže je možné pracovat současně v obou, což, jak věří Václav Knop, určitě v budoucnu využijí. Součástí prostoru je společenská místnost s klenutými stropy. Po první obhlídce bylo jasné, že stavba obou studií si vyžádá vestavbu nových místností ve stávající místnosti. V tom okamžiku přistoupili k návrhu řešení Miroslav Nyč a Tomáš Černý, kteří společně navrhli skladbu vestavěné konstrukce tak, aby splnila očekávané požadavky nahrávacího studia. Prioritu měla především doba dozvuku, která je pro technické parametry a čistotu nahrávky stěžejní. Stejně tak zvuková izolace místnosti, kde herec čte texty do mikrofonu. 

ISS_7234 Klenutý strop koncentruje zvuk do jedné linky, proto byl zakryt nejprve samonosným zvukově izolačním podhledem a na něj byl zavěšen podhled akusticky pohltivý z desek Cleaneo

Dva podhledy nad sebou
Stojíte-li přímo v nahrávací místnosti, máte zřetelný pocit absolutního ticha. Jenže zkušený zvukař, jakým syn Kryštof bezesporu je, nás upozornil, že ve sluchátkách rozpozná i zvuk metra, které jezdí v podzemí. Komplikaci se však podařilo za pomoci chytré techniky zvládnout. Mnohem složitějším oříškem byla dvojitá okna do dvora. V běžném bytě by byla jejich zvuková izolace naprosto dostačující, ne tak v případě nahrávacího studia. Proto se meziokenní prostor musel zaplnit izolační vatou a navíc okna „přikryly“ těžké závěsy. Jak jsme se mohli sami přesvědčit, pokud se na dvoře nebudou kácet stromy, zvukaře nic rušit nebude. Všechny stěny místností tvoří příčky dvojitě opláštěné deskou Diamant 12,5 mm. Nad hlavami jsou dva podhledy umístěné nad sebou. První zakrývá původní klenutý strop a současně plní akusticko-izolační funkci. Druhý podhled je akusticky pohltivý, a právě on reguluje významně dobu dozvuku. Vděčí za to děrovaným deskám Knauf Cleaneo, které současně vytváří vizuálně příjemný pocit z prostoru. Způsob a četnost děrování stanovil výpočet. 

ISS_7237 Učebnicový příklad prolnutí zvukově izolační stěny W115 z desek Diamant a akusticky pohltivých předstěn a podhledů (W626 a D127) pro úpravu dozvuku

„Akustika je tady určitě mnohem lepší než v prvním studiu. Dozvuk je vynikající. Byl sice zpo­čátku takový ostrý, ale to jsme doladili akustickou pěnou, takže je nyní pro ucho měkčí a příjemnější. Ono se to nezdá, ale kvalita zvuku jde neustále dopředu. Vidíme to u našich audioknih, neboť zákazníci jsou stále náročnější nejen po technické stránce nahrávky, ale i po její stylistice. Určují si například spodní hranici šumu. Máme také klienty, kteří požadují při nahrávání i konkrétní techniku,“ vysvětluje Kryštof Knop a současně dodává, že většina technického vybavení byla přemístěna ze starého studia do nového, ale něco bylo nutné dokoupit. „Například kompresor, který umožňuje vyvážení zvukového signálu tak, aby nebyl moc hlasitý a naopak, nový je také mixážní pult, ně­které mikrofony“.  Přesvědčili jsme se o tom, že dokončené nahrávací studio má ještě jednu vý­hodu: díky původní stavební konstrukci a umístění studia je zde stálá teplota, takže nehrozí, že by se prostor v létě přehříval. 

ISS_8368 Závěrečné doladění zvuku probíhá akusticky pohltivými tělesy a závěsy

Romány a mrazivé detektivky 
„Stavba tohoto studia byla náročnější, protože všechny ty těžké akustické sádrokar­tonové desky jsme museli nosit ručně po schodech dolů. Je až s podivem, kolik desek se tu použilo. A nejen těch modrých – Diamant – ale i těch děrovaných – Cleaneo,“ vypráví Václav Knop. Studio je dnes již v plném provozu, a tak se mohou všichni těšit třeba na nový soubor audioknih severských detektivek, které se začínají pod režijním dohledem Václava Knopa realizovat, nebo také na expresionistický román Ladislava Klímy Utrpení knížete Sternenhocha a jiné.

ID_909070 Schema příčky