I s jednoduchým nástrojem se dá dělat dobrá a kvalitní muzika. To platí bezezbytku o vápenocementové omítce Knauf MV1, která už ve stavebnictví zažila hodně. Tato omítka je typickým představitelem klasické vápenné omítky, kterou si připravovali již naši dědové s pomocí hašeného vápna. Kdo pamatuje, má jasno. Jejím typickým znakem je velmi jemné zrno (1,2 mm) což může na některých stavbách představovat dokonce finální povrch, čili se nemusí nutně štukovat. Platí to zejména u některých rekonstrukcí, nebo tam, kde chceme, aby to vypadalo jako za starých časů. Ale pozor, nenechte se mýlit, povrch vypadá opravdu dobře, v kontrastu se současně se prosazujícím trendem hladkých povrchů naopak zajímavě. Její použití je všestranné jak v interiéru, tak v exteriéru.

MV1 B

Jak již bylo řečeno, jedná se o vápenocementovou omítku s malým podílem cementu – to znamená maximálně do 7 %. Její „umění“ spočívá v jednoduchém zpracování, o kterém by mohl básnit nejeden zedník. Jemná a poddajná s kvalitním křemičitým pískem a kulatým zrnem. Může stejně dobře posloužit k plentování zdiva. Její barva je relativně světlá, ale je možné ji také probarvovat, což je výhoda, která se může hodit. Nanáší se v tloušťkách 15 až 25 mm v jednom pracovním kroku.  Doba vysychání je 14 dní a opět platí, jako u sádrových omítek Knauf, je zapotřebí po nanesení zajistit dobré větrání místnosti. Pokud je povrch omítky po stažení ještě „zatočený“ do téměř finální štukové vrstvy, může být doba vysychání i delší. Naopak při „seškrabání“, kdy na ní následně aplikujeme štuk, vysychání bývá rychlejší. Zásadní otázka zní, zda je nutné povrch pod omítkou penetrovat. Jestliže bude řemeslník omítat smíšené zdivo, například kámen a cihlu, doporučuje se pod omítku nejprve aplikovat klasický „podhoz“, tzn. „špric“ (Knauf MCS 2). U celoplošného zdiva si řemeslník pomůže hloubkovou penetrací nebo také penetrací Knauf HAFTEMULSION, která vlastnosti omítky vylepší. Jestliže se ale zdivo předem namočí, bude omítka MV 1 tak jako tak na cihle dobře držet. 
 
Ačkoliv je omítka MV 1 dobře poddajná, před malbou se doporučuje její povrch přesto penetrovat. Má to své výhody, protože malíř spotřebuje při své práci méně barvy, neboť se penetrací sníží nasákavost povrchu a krytí barvy je pak o to lepší. Na závěr ještě jedna dobrá vlastnost, když se povrch omítky nebude nakonec investorovi líbit, je snadné jej přestěrkovat. 
 
Málokdo možná ví, že vápenocementová omítka MV 1 byla jedním z prvních produktů, které se začaly na maltárně ve Kbelích vyrábět, což bude příští rok již 40 let. Balení je standardní, to znamená v pytlích po 30 kg.