Byty na Starém Městě skrývají v sobě kouzlo dávných časů. Vysoké stropy, rozměrné místnosti, zdobený štuk, fabiony, špaletová okna, kovaná zábradlí. Pro některé sen, pro jiné noční můra. Bydlení v nich má každopádně neopakovatelný punc historie, kterou stěží jinde najdete. Jenže má to i svá úskalí. Představme si rodinu, která má to štěstí bydlet v takovém bytě, ale nač je jí jedna velká místnost, když jsou potřeba dvě menší. Řešením je sádrokartonová příčka, která místnost přepaží. Zní to banálně, ale v historickém domě nejde o nic jednoduchého. 

Příběh bytu v neorenesančním činžovním domě na Starém Městě je toho důkazem. Architektonický záměr počítal s tím, že se vytvoří navazující prvek k oblému fabionu s podstropními římsami pod malovaným historickým stropem. Musel vzniknout oblý tvar, který se k původním stěnám, stropu a fabionu bude přiklánět, ale fyzicky se ho nebude dotýkat. Přesto ale svojí soudobou formou a technologií celistvě prostor uzavře a dokončí. Zasvěcenci si možná vybaví dříve realizované příklady z praxe, kdy se stejný architektonický princip kontrastu historické a moderní architektury potkal například na dostavbě Nové scény Národního divadla nebo třeba ve skleněné pyramidě pařížského Louvru. Tak proč ne na Starém Městě? Otázkou ale bylo, jak přesně takovou nestandardní konstrukci sestavit? Pomoc hledal architekt u technického poradce Knauf Romana Ludla. 

chodba

Vlastní SDK příčka je technicky zajímavá proto, že ji bylo nutné kluzně uložit na podlaze i na stropě a její podkonstrukce musela být vytvořena příhradovým nosníkem, zatímco opláštění zajistily pevné, akusticky výborné, modré desky Knauf Diamant. Ke stavbě navazující obloukové římsy posloužila sestava kolmých žeber nasazených s roztečí jednoho metru, která byla zhotovena z dřevovláknitých desek, jež de facto vytvořily požadovaný oblouk. Na tato žebra se pak připevnily kolmé CD profily. Opláštění se realizovalo dvojité a použily se na něj bílé desky Knauf White tloušťky 6,5 mm. Důležité bylo vymyslet napojení tohoto oblouku na již stávající příčku. Do prvního pláště příčky se vyřízl 20 cm široký pruh v délce příčky. Do tohoto pruhu se plynule napojil oblouk z ohebných desek Knauf White (6,5 mm) a to tak, aby oblouk nekončil s hranou desky, ale aby naopak deska vycházela do oblouku z již svislého směru. Aby bylo možné desky dobře ohýbat, jednotlivé vrstvy se namáčely, a pak se vrstvy opláštění k sobě lepily. Nakonec bylo zapotřebí vyřešit některé detaily, například ukončení hrany římsy. 

PHOTO-2022-10-14-13-26-38 PHOTO-2022-10-14-13-26-12

Ačkoliv taková zakázka nebyla velkého rozsahu, dala řemeslníkům skutečně zabrat. A to je na tom vlastně nejzajímavější. Investor nakonec ocenil jak řemeslnou zručnost, tak pečlivou práci a rychlost řešení, na kterém se významně podílel především technik z firmy Knauf, jenž prováděcí firmu investorovi doporučil. Všechno se v tomto případě sešlo tak jak mělo. Dodejme, že realizaci provedla firma KVITA Construction, s.r.o., jejímž majitelem je Ondřej Kvita, partner Knauf.

_IMG_20221009_162031-1