Višňovka je soubor obytných domů v jižní části Pardubic na území nazývaném „Zelené Předměstí“. Nyní ale v této lokalitě vyrostla nová administrativní budova se stejným názvem – Višňovka. Investorem je firma Montáže Brož s.r.o., která zde má i své hlavní sídlo. Jedná se o novostavbu kancelářských a komerčních prostor o výměře cca 1900 m2 s podzemním parkováním. Čtyřpatrový objekt je koncipován jako betonový skelet doplněný v interiéru především suchou výstavbou Knauf. Její realizací se ujala firma KP-Gips s.r.o., která s firmou Knauf spolupracuje již delší dobu, přestože na trhu působí teprve šestým rokem. Architektura stavby na první pohled respektuje účelovost, střídmost, ale také skrývá při podrobnějším seznámení řadu zajímavých detailů. Například velkoryse navrženou venkovní terasu a všudypřítomné bohatě dimenzované prosklení. Díky tomu je budova ze všech stran dobře prosvětlená přírodním světlem, což na návštěvníka působí pozitivně. Především kanceláře investora v horních patrech reprezentují příjemné pracovní prostředí, které odpovídá významu firmy. V nejbližší budoucnosti bude moci každý navštívit také novou restauraci a pekárnu v přízemí budovy. 

_ISS0463

Jak již bylo řečeno, v interiéru lze najít tradičně značné množství sádrokartonových konstrukcí, zejména příček s různými parametry a funkcemi. Zatímco klasické příčky typické konstrukce W111 s bílými deskami Knauf White rozdělují často kanceláře, akustické příčky s červenými deskami Knauf RED Piano oddělují kanceláře od chodby, čímž zajišťují dostatek soukromí pro práci. V zázemí firmy Montáže Brož, kde místo klasického členění najdeme tzv. „open space“ byly použity svěšené sádrokartonové příčky kombinované s prosklením. V objektu najdeme rovněž požární příčky, které zase oddělují hlavní části administrativní budovy od chodby, což jsou dva samostatné požární úseky. Protože budova je pouze 4patrová, dramatických protipožárních opatřeních tu nebylo až tak potřeba naplňovat. 

_ISS0453 ISS_4883

Akustika nebo design?
Kanceláře a zejména místnosti pro telefonní hovory potřebují nutně soukromí pro jednání a setkávání se s obchodními partnery. Což znamená, že se v těchto případech neřešila jen a pouze stavební akustika, ale také prostorová. Zatímco projekt v rámci stavební akustiky navrhoval použít v příčkách již zmíněné červené desky Knauf RED Piano, tak u prostorové akustiky bylo zapotřebí sáhnout k osvědčeným podhledům, a to části minerálních, a části sádrokartonových. Tedy konkrétně k podhledům postavených z akustických děrovaných desek Knauf Cleaneo. Nejvíce podhledů Cleaneo najdeme kupodivu v komunikačních chodbách. Nabízí se však v tomto případě záludná otázka, zda akusticky pohltivé desky Cleaneo RE s efektem čištění vzduchu tu nejsou jen pro parádu. Určitě ne. Akustika je v prostoru perfektní a účel dokonale splňuje. Na druhou stranu nutno říci, že bonus v podobě atraktivního designu moderní budově vysloveně sluší.  Připomeneme, že použitý typ děrování byl před časem navržen s přispěním odborníků nade vše povolaných – architektů. Jakoby nepravidelné děrování desky s podílem otvorů 13,6 % je tedy plně funkční z hlediska pohltivosti i zajímavosti. V některých prostorách najdeme i neokázalou kombinaci takto navrženého Cleaneo podhledu a minerálního – například v hlavní místnosti restaurace. S podobnými myšlenkami přistupovali pravděpodobně architekti k návrhu sociálních zařízení, kde lze nalézt rovněž akustické děrované desky Knauf Cleaneo, tentokráte však s jednodušším pravidelným čtverečkovaným děrováním. Kombinace účelovosti, designu a „cleaneo efektu“ se i zde velmi dobře vyjímá.

_ISS0470

Detaily, Uniflott a sádrokarton 
Již bylo řečeno, podstatnou část sádrokartonových konstrukcí obstaraly klasické „bílé a červené“ desky Knauf doplněné děrovanými Cleaneo deskami. Aby byl výčet úplný, nesmíme zapomenout na některé příčky, ve kterých se z důvodu zvýšeného nároku na vzduchovou neprůzvučnost objevují desky Knauf Diamant. Na toaletách zase impregnované Knauf Green desky. Vzhledem ke konstrukci stavby a fasády je napojení příček k fasádě logicky řešené jako pružné. Což odpovídá doporučení dle příslušných technických listů Knauf. Sádrokartonové konstrukce byly vytmeleny nepřekvapivě Uniflottem a povrch stěn následně „doladěn“ do kvality Q2. 
 
Dodejme na závěr, že firma KP Gips, která vznikla v roce 2016, se orientuje zejména na suchou výstavbu. V rámci spolupráce s firmou Knauf se nejednalo zdaleka o první projekt. Firma se často zabývá stavbou komerčních hal. K zajímavostem patří například 13,5 metru vysoká a 120 metrů dlouhá příčka. Suchá výstavba Knauf byla použita také na polyfunkčním centru firmy John Deer v Praze 9 atd.
 
Investorem byla firma BRP Services s.r.o. Architektonické řešení: Atelier Ing. arch. Pavel Mudruňka. 

_ISS0472 ISS_4880