Bydlet v centru, mít vše na dosah ruky, pohodlně parkovat a mít kolem sebe navíc spoustu zeleně je sen mnoha lidí. Právě takové moderní bydlení vyrostlo nyní v Liberci v projektu OAZA – ulice Na Rybníčku. Zajímavostí je, že se jedná o družstevní bydlení bez hypotéky, což znamená od investorů a současně zakladatelů družstev COOP Development a Stavebního bytového družstva SEVER. Druhou zajímavostí – technickou – jsou sádrokartonové příčky, ve kterých jsou použité desky Knauf Massivbauplatte. 

API_8881

Projekt OAZA je soubor několika bytových domů, který byl postaven v lokalitě bývalého areálu Montážních závodů Liberec. To znamenalo nejprve všechny původní budovy, které byly v dezolátním stavu, zbourat. Na revitalizovaném pozemku vyrostly následně tři samostatné komplexy – věžové objekty s byty, které jsou navzájem propojeny nižšími budovami, ve kterých jsou bytové i komerčními prostory.  Každá z „věží“ má svého vlastního investora. V první etapě byly postaveny byty do osobního vlastnictví, druhá se týká bytů pro družstevní bydlení a třetí etapou je bezpečné bydlení pro seniory. Generálním dodavatelem netradiční stavby byla firmy KASTEN, spol. s r. o. a zpracovatelem SDK byla firmy Falco DD. Pavla Molnára, jednoho ze společníků firmy Falco DD, jsme se zeptali na podrobnosti týkajících se sádrokartonových konstrukcí.

API_8836

Co vás přivedlo k tomu použít v příčkách desku Massivbauplatte?
V projektu byly navrženy bytové příčky s dvojitým opláštěním bílou desku. My jsme hledali řešení, které by bylo úspornější, a tak jsme po konzultaci s technikem Knauf našli konstrukci řešení v podobě příčky W35. Deska Massivbauplatte je silná 25 mm čili plně nahrazuje dvě bílé desky. Její výhodou je, že při montáži jednoznačně šetříme množství CW a UA profilů, ale také vrutů. A k tomu ještě šetříme čas. Třeba tím, že desky se vrtají a šroubují jen jednou. 

Masivní desky se vyrábí v rozměru 2000 x 625 mm. Vidíte v tomto rozměru určitou výhodu nebo nevýhodu?
Určitě výhodu z pohledu manipulace. Pokud třeba máme dostat desku do 8. patra, pak je s touto deskou manipulace určitě jednodušší, přitom hmotnost je stejná jako u dvou bílých desek. Nevýhodou je dvojnásobná spotřeba finální stěrky u kvality Q2 oproti běžné příčce W112. Ale spotřeba základního tmelu je standardní. 

Řešily se nějak akustické vlastnosti těchto příček?  
Akustický požadavek u bytových příček je výrazně menší než u mezibytových příček. Abychom byli konkrétní tak stavební neprůzvučnost R‘w = 37 dB, což znamená, že laboratorní neprůzvučnost je 45 až 47 dB. Se zvukovou izolací 40 mm KI Akustik Board příčka všechny tyto požadavky splňuje. Připomněl bych ale jiný detail. Desky Knauf Massivbauplatte se vyrábí v provedení White, RED i RED Green, to znamená, že je můžete použít skutečně v celém interiéru, včetně koupelny například. 

Jaké konstrukce byly použity v mezibytových příčkách v případě projektu OAZA Liberec? 
Mezibytové příčky byly buď zděné, nebo monolitické, anebo je vytvořily sádrokartonové konstrukce s dvojitým opláštěním, ale deskou Knauf Diamant.  

API_0722 API_0726

Jak si bytová příčka s masivní deskou stojí z pohledu uchycení například kuchyňské linky? 
Možnosti zavěšení předmětů a konzolových zatížení u příčky W35 definuje příslušný technický list, ze kterého vyplývá, že u desky tloušťky 25 mm je možné na ocelové hmoždinky do dutých stěn zavěsit až 50 kg na jeden kotvicí bod. Což je určitě dostatečné. Tam, kdy byl ze strany investora požadavek na zavěšení těžšího předmětu, použili jsme v daném místě UA profily nebo výdřevu.

Jak hodnotíte výslednou tuhost příčky, právě při srovnání s tradiční a běžnou W112?
Jak jsme mohli na této stavbě poznat, tuhost je výborná a pocitově se zcela určitě neliší od běžné W 112. Což je důležité, protože obyvatelé bytů tento aspekt vnímají. 

Co říci na závěr?
Byla to pro nás zajímavá zkušenost. Vnímám pozitivně, že jsme ušetřili na profilech. Například u standardních dveří nejsou nutné UA profily. Ušetřili jsme za práci našich techniků. Na druhou stranu je při zpracování Massivbauplatte desek nutné elektrické nářadí jako ruční kotoučová pila nebo vrtačka s vykružovacími nástavci namísto pilek a odlamovacích nožů. Ale podotýkám, že rychlost aplikace je pak mnohem rychlejší, a to bylo pro nás rovněž důležité. 

Děkujeme za rozhovor
Investorem stavby byla společnost Rybníček Development s.r.o., generálním dodavatelem     KASTEN spol. s r. o. a zpracovatelem SDK firma Falco DD.  

API_0734

KNAUF MASSIVBAUPLATTE 

Robustní sádrokartonová deska tloušťky 25 mm o rozměrech 625 x 2000 mm. Přináší uživateli výhody v podobě zvětšení vzdálenosti profilů, na které se deska připevňuje – ze standardních 625 mm na 1000 mm.

› Rychlá montáž a jednoduchá manipulace
› Úspora nákladů na profily až 40 %
› Dvojnásobná tloušťka
› Vysoká únosnost pro zavěšování břemen