Knauf Massivbauplatte – jak název napovídá, jde skutečně o masivní desku, která má dvojnásobnou tloušťku (25 mm) a můžete si ji vybrat v provedení White, RED i RED GREEN. Proč je tato deska zajímavá a jak ji požívat v praxi?

Výhoda snazší manipulace
Mohlo by zdát, že práce s masivní deskou bude složitější, protože bude mít větší hmotnost. Což je přirozená reakce většiny lidí, když se řekne slovo „masivní“. Jenže opak je pravdou a budete tím nejspíš překvapeni. Deska je totiž vyráběna v rozměru 2000 x 625 mm s tloušťkou 25 mm, a její hmotnost (provedení White) je 22 kilogramů. No a když ji porovnáte s klasickou deskou White, která má hmotnost 22,8 kg ovšem rozměr 2000 x 1200 mm, vysvětlení je pravděpodobně zřejmé. Co to znamená? V projektu, který předepisuje například u bytových příček W112 dvojité opláštění, může jedna deska Massivbauplatte plně nahradit dvě desky White. 

ID_123600__Q7I5706

Výhoda úspor finančních nákladů i času
Další významnou výhodou desek Massivbauplatte je rychlejší montáž. Především se tyto desky montují naležato a vzdálenost profilů není obvyklých 625 mm, ale 1000 mm. To představuje až 40 % úsporu v nákladech na profily, což může být u velkých staveb docela podstatné. S tím souvisí i úspora času. Parta řemeslníků postaví příčku W 35 s deskami Knauf Massivbauplatte za téměř poloviční dobu než stejně velkou příčku W 112 s dvěma vrstvami desek Knauf White. Důležitá je rovněž robustnost a tuhost naležato montovaných desek. 

API_0722

Kde desku Massivbauplatte použít?
Jak již bylo napsáno, deska je vyráběna ve variantách White, RED a RED-GREEN. To ji umožňuje použití prakticky v celém interiéru. Můžete s ní postavit bytové a mezibytové příčky, můžete ji použít v koupelnách a v provedení RED dokonce i tam, kde je potřeba vyšší požární odolnost. Například na požární odolnost 90 minut stačí pouze dvě desky Massivbauplatte. To se týká třeba únikových chodeb, šachet apod. (v těchto případech však bude nutné dodržet standardní rozteč profilů 625 mm). Desku lze také využít při stavbě podkrovních bytů, protože splní téměř všechny potřebné požadavky, a navíc díky své robustnosti bude stabilnější (podkrovní místnosti bývají více tepelně namáhané). Ještě bychom připomněli akustické parametry. Pro ilustraci laboratorní vážená vzduchová neprůzvučnost stěny W355 s dvojitými profily je 58 dB. Rezerva pro potřeby bytové výstavby je tudíž dostatečná.  

8. Přetmelení finálním pastózním tmelem Knauf Uniflott Finish_IMG_1463

Kde byla viděna naposled?
Od roku 2011, kdy byla zahájena výroba Massivbauplatte, je výčet realizovaných staveb samozřejmě široký. Ale abychom byli přece jen konkrétní, na konci roku 2022 byla dokončena stavba bytových domů Na Rybníčku v Liberci, kde se kromě špičkových desek Knauf Diamant uplatnily desky Massivbauplate v provedení White, RED i RED GREEN. Suchou výstavbu prováděla pro generálního dodavatele KASTEN spol. s r. o. firma Falco DD. Byla to sice vůbec první zkušenost této realizační firmy s deskami Massivbauplatte, ale jak nám řekl majitel firmy Pavel Molnár, pozitiva převládala. „Vnímám hlavně tu skutečnost, že jsme ušetřili na profilech. Třeba u standardních dveří nebyly zapotřebí UA profily. Taky jsme ušetřili na práci našich techniků. Na druhou stranu je třeba říci, že při zpracování desek Massivbauplatte je nutné elektrické nářadí jako je kotoučová pila nebo vrtačka s vykružovacími nástavci. Ale podotýkám – aplikace byla skutečně mnohem rychlejší.“

API_0726 API_0734 API_8836