Marek Ztracený je populární český zpěvák, skladatel a držitel Zlatého slavíka, který dosud vydal osm alb. V minulém roce dokončil stavbu svého rodinného domu na Šumavě, kde se také narodil. Hned vedle domu si postavil své malé studio, nebo spíše zkušebnu, kam si chodí zkoušet nové nápady. Studio je velmi dobře akusticky izolované od okolního světa, takže zpěváka nikdo neruší. Byla zde vytvořena velmi solidní akustika za pomoci akustických děrovaných desek Knauf Cleaneo a zvukově izolačních desek Knauf Diamant. Marka Ztraceného jsme na Šumavě navštívili ještě před jeho letní koncertní šňůrou.

Ztraceny 2

Co bylo inspirací pro stavbu studia, vždyť své písně nahráváte někde jinde?

Když skládám nebo vymýšlím novou písničku, je to takový můj proces, při kterém třeba křičím, nebo napodobuji různé zvuky, dokud mne nenapadne nějaké slovo či melodie. To může pro někoho zvenčí vypadat dost šíleně až trapně. Chtěl jsem proto mít svůj kout, něco jako trucovnu, kam se mohu zavřít a třeba o půlnoci si zakřičet nebo zahrát na piano. Nikoho nebudu rušit a současně nikdo nebude rušit mne. 

 

Při plánování nové zkušebny jste víc přemýšlel nad akustikou nebo nad aparaturou?

Dneska je všechno mnohem jednodušší než dřív. Na jeden počítač, jeden mikrofon a jednu zvukovou kartu můžete nahrát skoro všechno. Tak to dělají všichni ve světě. Dokonce i velká studia. Pro mne ale bylo nejdůležitější, aby mě nikdo neslyšel. Čili prioritou bylo odhlučnění. Nehledal jsem úplně profesionální akustiku. Byl jsem rád, že jsem se seznámil se Standou Novotným a Tomášem Černým (technici Knauf), kteří mi jednak poradili, co přesně a jak udělat, ale také doporučili materiál, a dokonce pomáhali na stavbě. 

 

A výsledek naplnil vaše očekávání?

Ano, jsem spokojený. Už jsem v nové zkušebně udělal tři „demáče“ a po nocích sem chodím křičet, jak se mi zlíbí. Zatím si nikdo nestěžoval, že bych někoho rušil. Dokonce jsem si nechal udělat dveře s vykřičníkem, takže když rozsvítím, hned každý ví, že sem nemá chodit. Teď začíná koncertní sezóna, takže tady budu málo, ale na podzim tu budu trávit určitě hodně času. 

 

Co nového nebo zajímavého jste tady nahrál, vymyslel?

To jsou novinky, které ještě nikdo neslyšel. Když tu něco nahraju, pošlu to producentovi a on si s tím už pohraje. Nechci být producentem ani studiovým mistrem, chci v první řadě skládat, vymýšlet a zpívat. 


Když vymýšlíte nějakou novou skladbu, co vám naskakuje nejdříve, hudba nebo text?

Většinou oboje dohromady. I když možná první je melodie. Neumím skládat texty na ticho. Složit hudbu je podle mě hrozně jednoduché, ale texty k ní vymyslet je složitější, takže já to dělám dohromady. Spíš hledám nejdřív nějaké správné téma. Potřebuji k tomu emoce a pak ze mne vždycky něco vyskočí. Většinou už poznám, zda se to bude lidem líbit nebo ne. Někdy to trvá pět minut, jindy pět měsíců. A čím jsem starší, okruh témat se zužuje, protože se nechci opakovat. Proto jsem chtěl tuhle zkušebnu. Rodina kouká večer na televizi a když mě něco v ten moment napadne, běžím do zkušebny si ten nápad vyzkoušet.

ISS_9329

Takže si vezmete kytaru nebo sednete k pianu a ostatní nástroje už si simulujete počítačem?

Ano, je to tak. Mám tam ještě elektrické bubny. Na živé nástroje se obecně už moc nehraje, doba je taková. Kytary a zpěv ano, ale piano je digitální, bubny také. Získáte tím hodně času. Nemám ambice dělat velké umění, ale chci, aby si lidé zazpívali se mnou na koncertě. To mne baví. 

 

Řada hudebníků i zpěváků říká, že v hudbě už bylo vymyšleno všechno. Souhlasíte s tím?

Je to tak. Každý ovlivňuje každého, i když podvědomě. Poslouchám třeba rádio a slyším, že tam jsou stejné akordy nebo melodie z nějaké jiné písničky. V populární hudbě obecně je určitý systém akordů a melodií, které mají lidé rádi, a proto fungují. 

 

Zajímalo by mne, jakou hudbu posloucháte v soukromí, četl jsem, že váš syn má rockový pokoj.

Já nejradši poslouchám retro, takže mám rád Queen nebo třeba Rolling Stones. Jezdím hodně autem, takže poslouchám všechno možné a žádnou hudbu neodsuzuji. Ze všeho se snažím čerpat, ale nakonec se vždycky vrátím ke „Stounům“. Ano, syn má udělaný pokoj do rockového stylu. Má tam světla jako na nějakém „stage“, kytaru, plakáty rockových skupin. Je z něho nadšený. Nepotřebuji, aby šel v mých stopách, ale rozumíme si spolu a máme rádi stejnou muziku.

 

Dům i zkušebnu jste si postavil na Šumavě, prakticky ve svém rodišti, je pro vás ten kraj inspirující?

Narodil jsem se v Železné Rudě a neumím žít jinde. Tady se mi skládá nejlépe, protože se tu cítím naprosto uvolněný. Někdo skládá třeba v letadle, ale já to umím na Šumavě. Je možná zajímavé, že všechny mé hity vznikly, když jsem po večerech chodil za tátou, který pracoval za městem v čistírně odpadních vod, což není zrovna romantické místo. Tak vznikla i písnička, kterou jsem složil pro Karla Gotta. 

 

Prozradíte, co vás čeká nového a co třeba chystáte?

Před námi je letní šňůra koncertů. Osvědčil se nám koncept, při kterém nabízíme publiku mnohem víc než jen dvouhodinový koncert. Chceme, aby se bavila celá rodina. Takže máme na celé odpoledne připravený program, při kterém vaříme, tancujeme a jednoduše společně blbneme. Patří k tomu pochopitelně autogramiáda a večer zakončíme den koncertem. V letošním roce jsme vybrali osmnáct míst, což nebylo úplně jednoduché, protože jsme chtěli prostor, aby si lidi mohli sednout na zem, aby tam bylo hezké prostředí, a aby se tam všichni vešli. Bude to sice hodně náročné, ale stojí to za to. Když koukám zpětně na záběry lidí jak jsou nadšený, protože je to něco nového, tak je to prostě super.

ZTRACENY 4

TECHNICKÉ ŘEŠENÍ ZKUŠEBNY
Odhlučnění a prostorová akustika se realizovala s pomocí de­sek Knauf Diamant a děrovaných desek Knauf Cleaneo. Jednalo se o metodu "místnost v místnosti", což znamená, že kolem všech čtyřech stěn byla postavena akustická před­stěna typu W626 s dvojitým opláštěním deskou Knauf Diamant 12,5 mm na profilech CW50, s akus­tickou izolaci KI Akustik Board 40 mm. Strop si ale vyžádal realizaci dvou podhledů. Horní podhled D112 (2x Diamant 12,5) plní funkci protipožární EI 45 i zvukově izolační, s izolaci KI Unifit 100 mm. Pod tímto podhledem je zavěšený akustický druhý podhled D127 Knauf Cleaneo s izolací KI Naturoll Plus 50 mm. Touto skladbou bylo dosaženo zlepšení neprůzvuč­nosti stěn o cca 25 dB (základní zdivo bylo z tvárnic Ytong tl.160 mm).

ZTRACENY 5 ZTRACENY 3 ZTRACENY 6