Jak ale souvisí s děrovanými deskami?

VOIX_1874

Umět si vychutnat kvalitní poslech hudby je podobný příběh, jako když si chceme dopřát dobrého vína. Definice kvality je v obou případech velmi osobitá a variabilní. Hodně záleží na tom, jak se k dobrému vínu či kvalitnímu poslechu propracujeme. Teprve zkušenosti nás naučí umět poslouchat, ale pak to bude stát za to. Na začátek jedna dobrá rada – vezměte si některou svou oblíbenou desku, o které si myslíte, že ji máte dobře „naposlouchanou“, a běžte do studia Voix v Dušní ulici. Tam požádejte, aby vám ji pustili v některé z předváděcích místností. S čistým svědomím garantuji, že se okamžitě zamilujete. Teda pokud již nejste dávno audiofil.
 
Brilantní a křišťálově čistý zvuk, který vás nekompromisně pohltí, u vás vyvolá neskutečnou vášeň a touhu. Je vlastně jedno, zda budete poslouchat jazzovou zpěvačku Dianu Krall, art-rockovou skupinu Pink Floyd, Erica Claptona či poslední desku Vladimíra Mišíka, která je mimochodem mimořádně dobře nahraná. Kvalita poslechu vás doslova vtáhne do děje. Ohromí čistota tónů, ostře nabroušené výšky či drsné basy, ale také neuvěřitelně sugestivní hloubka prostoru. V ten moment, kdy zazní první akordy, stanete se součástí „živého“ vystoupení. Tak intenzivní umí být kvalitní audio. Poznáte dosud nepoznané a uslyšíte co jste ještě nikdy neslyšeli. Takže logicky zatoužíte mít takové audio i doma. Jenže!

VOIX_5761 Špičková technika vpředu a špičkové akustické desky vzadu

Sebelepší technika není zárukou perfektního hudebního zážitku, i když je nesporně velmi důležitá. Abyste mohli poslouchat kvalitní produkci, musíte mít v poslechové místnosti dobrou akustiku. To vám potvrdí i Miroslav Mlčůch, technický ředitel prémiového studia VOIX. Jenže co to znamená? Hlavním parametrem prostorové akustiky je doba dozvuku, která stanoví míru pohlcení zvuku v místnosti. Je důležitá, protože kromě toho, že se zvuk šíří z reproduktorů, odráží se současně od všech tvrdých materiálů a předmětů v místnosti. Právě tyto odrazy však zkreslují poslech a působí rušivě. Vůbec nejproblematičtější jsou nízké frekvence, to znamená basy. A pozor, doba dozvuku je odlišná nejen podle velikosti místnosti, ale také podle jejího účelu. Jiná by měla být v obývacím pokoji a jiná v přednáškovém sále. Tak tedy v normálních domácích podmínkách se doporučuje mít dobu dozvuku okolo 0,25 až 0,5 s. Pokud by byla příliš nízká, místnost by byla přetlumená a zvuk by zněl jakoby stísněně. Při vysoké hodnotě doby dozvuku by se jednotlivé frekvence „tloukly“ a projev by byl nesrozumitelný. Tahal by za uši. Praktická otázka – co s tím a jak na to?

VOIX_1850 Poslechové místnosti jsou skvělé pro ochutnání toho pravého "zvuku"

Poradit vám mohou odborníci ve studiu VOIX, kteří mají bohaté zkušenosti a dokáží na základě vašich konkrétních podmínek navrhnout jednak nejvhodnější aparaturu, ale také úpravu místnosti. V tomto okamžiku přicházejí na scénu materiály Knauf, protože právě s jejich pomocí lze prostorovou akustiku místnosti „vyladit“ téměř k dokonalosti. Základem jsou akustické děrované desky Knauf Cleaneo, které jsou specialistou na ovlivnění doby dozvuku. Stačí zvolit správné děrování, jeho velikost a četnost a máte prakticky vyhráno. Bylo by samozřejmě ideální, řešit ozvučení místnosti a prostorovou akustiku v době, kdy byt nebo dům stavíte, což ale ve většině případů nejde. Ale i dodatečným řešením lze dělat velké divy. Například k významnému zlepšení akustiky malé místnosti (do 20 m2) stačí „upravit“ zadní stěnu (naproti reproduktorům) s pomocí předstěny z děrovaných sádrokartonových desek Knauf Cleaneo. Tím docílíte odlišného odrazu a difuzi zvuku než okolí, čímž se dosáhnete efektu, že se k vám odrazy nedostanou a zejména středy a basy budou dobře slyšitelné. U velkých místností (například 50 m2), kde vzniká „echo“, je vhodným řešením např. akustický podhled z desek Knauf Cleaneo. V té souvislosti vám napoví také Kalkulátor prostorové akustiky, který najdete na webových stránkách Knauf.

Kromě prostorové akustiky vám ve studiu VOIX poradí i s problematikou akustiky stavební, neboť cílem není jen kvalitní poslech, ale abyste současně nerušili ostatní ve vedlejších místnostech. Spolupráce studia VOIX a Knauf probíhá v této oblasti na bázi technického návrhu a poradenství. Možností je mnoho, neboť pro stavbu akustické předstěny nebo podhledu, které utlumí zvuk pronikající z místnosti do místnosti, máte k dispozici široký výběr sádrokartonových desek – počínaje deskou RED Piano, přes  DIAMANT, konče deskou se špičkovou zvukovou ochranou SILENTBOARD.  

Tak dobrý zvuk a šťastnou ruku.

VOIX_1871 Nejen pro hudbu, ale i pro domácí kino je akusticky optimální prostor důležitý