chládek a tintěra (14)

Bylo nebylo…nebo raději…byla jednou jedna firma. Chládek a Tintěra se jmenovala. A jak se firma rozrůstala, tak potřebovala  další administrativní budovu pro generální ředitelství všech divizí, pro zázemí ekonomického a právního oddělení a pro oblast public relations. V srpnu 2018 tedy začala stavba této budovy, a protože se jedná o místo, které bylo ve válečném období terčem spojeneckých útoků, byl potřeba složitý pyrotechnický výzkum. A tak byla stavba dokončena v dubnu 2020.
A protože je budova veliká, našly tu nový domov i další spřízněné firmy jako například Prodin, to je společnost zabývající se projektováním drážních i privátních budov, nebo firma Forgas, která projektuje plynová zařízení.
Tak a dost pohádky, teď přejděme k faktům :-)
Architektura budovy je účelově moderní s využitím pohledového betonu a suché výstavby. Šestipodlažní objekt byl projektován v BIM (tzn. Building Information Modeling).
Základní konstrukci tvoří železobetonový monolit založený na pilotách. Vyzdívky jsou z Porothermu. Střecha je plochá a „zelená“, přičemž rostliny jsou použity pouze nízké suchozemské pro jejich trvanlivost a nenáročnou údržbu. Objekt je na obálce zateplen 30 cm vrstvou izolační vaty. Výplně otvorů tvoří hliníková okna s trojskly. Zajímavým prvkem, který upoutá na první pohled, je předsazená fasáda z tvarovaných hliníkových elementů, jejíž hlavní funkcí, je stínění.
Všechny příčky v objektu, včetně mezikancelářských prostor, jsou ze sádrokartonových desek Knauf. Základním typem příčky je konstrukce W112 s dvojitým opláštěním deskou 12,5 mm White. Důležitým kritériem pro volbu dvojitého opláštění byly nejen pevnostní parametry, ale také akustický komfort, který je v pracovním prostředí administrativní budovy nutný. Ve většině kanceláří jsou rovněž instalovány standardní sádrokartonové do hladka vytmelené pevné podhledy. Zajímavé detaily napojení sádrokartonových konstrukcí k betonovému monolitu jsou na mnoha místech přiznané a podtrhují industriální charakter budovy.
V místech, kde jsou odděleny dva odlišné požární úseky, se sádrokartonové konstrukce montovaly s protipožárními deskami Knauf RED Piano v předepsané tloušťce. Z hlediska požáru je „nejnebezpečnější“ místností sklad papírenských potřeb. Tady jsou stěny provedeny s oboustranně dvojitým opláštěním „červenými“ deskami RED Piano a jsou tady použity i speciální bezpečnostní ocelové dveře. Desky RED Piano najdeme i ve všech únikových koridorech, a také v požárních a instalačních šachtách. V prostupech instalací jsou použity systémové požární ucpávky. Na toaletách ve všech patrech budovy byly tradičně v sádrokartonových konstrukcích nahrazeny desky White impregnovanými deskami Knauf Green z důvodu zvýšené odolnosti vůči vlhkosti. V místech, kde byly provedeny vyzdívky, byl použit systém tzv. suché omítky. To znamená, že na porothermovou vyzdívku byly přímo nalepeny sádrokartonové desky White. Důvodem byla nejen rychlost, ale také pohledové sjednocení povrchu, který je v celé budově, vyjma betonových detailů, hladký.
Speciální požadavek na prostorovou akustiku si vyžádal konferenční sál. Proto zde byla použita konstrukce děrovaného podhledu s deskami Knauf Cleaneo. Děrované (kulaté děrování) desky perfektně pohlcují odrážející se zvukové vlny při různých prezentacích a přednáškách i při větším počtu účastníků. Současně však také dodávají interiéru zajímavý designový prvek. Spáry mezi deskami nejsou tmeleny, což byl účel. Stejný typ podhledu se použil také v jídelně, která slouží nejen pro zaměstnance firmy, ale je otevřena i pro veřejnost, takže se zde potkává skutečně mnoho lidí. Díky akustickému podhledu však nikdo nikoho neruší a řeč je dobře srozumitelná pro toho, komu je určena. Projekt budovy D byl svěřen sesterské projekční společnosti firmy Chládek a Tintěra. Generálním dodavatelem byla firma Chládek a Tintěra Pardubice, divize pozemních staveb. Realizaci suché výstavby provádě.la firma UNI-GIPS spol. s r.o. z Hradce Králové.