Statistika za loňský rok eviduje v České republice od ledna do konce září 14250 požárů a z toho zhruba 30 % se týká nejrůznějších budov a objektů včetně bytových domů. Přestože je toto číslo ve srovnání s rokem předchozím viditelně menší, v dlouhodobém horizontu se počet požárů objektů výrazně nesnižuje. Což je také důvod, proč se tématu požární ochrany věnuje naplno i suchá výstavba, jejíž podíl ve stavebnictví je čím dál tím větší. Právě KNAUF se této problematice věnuje velmi dlouho a naplno zušlechťuje roky nabité zkušenosti. Výsledkem je balíček materiálů FIREWIN. Jedná se o soubor sádrokartonových a sádrovláknitých desek s protipožárními vlastnostmi (RED Piano, Diamant, Fireboard), dále protipožární omítku a v neposlední řadě i požární ucpávky. Jednoduše vše, co architekt, projektant nebo stavební inženýr pro řešení protipožární ochrany potřebuje.

162457_inzerce_Firewin215x280_V3.0003

Knauf FIREBOARD – stabilita a nejvyšší protipožární odolnost  
Protipožární deska Knauf FIREBOARD patří k tomu nejlepšímu, co může Knauf v tomto ohledu nabídnout. Tedy v oblasti pasivní požární ochrany. Jedná se o vysoce specializovanou desku na bázi sádrovlákna, která díky svým vlastnostem patří do nejvyšší třídy nehořlavosti – třída reakce na oheň A1. Deska je vyrobena z nejkvalitnější sádry a její povrch včetně podélných hran je opláštěn skelným rounem. To významně přispělo k tomu, že deska neztrácí stabilitu a nepopraská, ani když dojde k odpaření veškeré vody, která je v desce obsažena. Tím se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu. Knauf Fireboard dosáhne požární odolnosti v klasifikaci EI až 120 minut (např. šachtové a předsazené stěny) a v klasifikaci R až 240 minut (obklady ocelových nosníků a sloupů). 

Deska Fire

TOP volba pro moderní bezpečné stavby
Desky se často používají tam, kde není možné použít protipožární omítku Knauf a kde ani nestačí deska Knauf RED Piano. Důvody mohou být různé, ale většinou se omítka nepoužije tam, kde investor chce mít určitou „pohledovost“ konstrukce. Mohou to být obklady ocelových či dřevěných nosníků, šachtové stěny bez izolace, obklady trapézových plechů, nejrůznější podhledy apod. Deska je dodávána v tloušťkách od 12,5 do 30 mm. Protože se jedná o sádrovláknitou desku, její zpracování tomu odpovídá. Například je-li požadavek, aby povrch desky měl kvalitu Q2, je nutné desku celoplošně přestěrkovat, a to nejlépe speciální stěrkou Knauf Fireboard-Spachtel. Tato stěrka se používá rovněž ke spárování. Na povrchovou úpravu desky je možné nanášet tapety, lepit keramické obklady a samozřejmě i interiérové omítky včetně těch sádrových. Hmotnost desky je také důležitým faktorem, který závisí na její tloušťce. Například deska o tloušťce 15 mm váží pouze 12,5 kg/m2, což je poměrně málo. Tuto skutečnost jistě ocení řemeslníci, zejména při práci se stropními konstrukcemi, kde je nižší hmotnost velkou výhodou.
 
Desky Knauf FIREBOARD jsou oblíbenou volbou v místech s vysokými nároky na požární ochranu z různých důvodů. Jejich využití je rozmanité – od serveroven, které uchovávají důležitá firemní data, přes šachty a sklady citlivých materiálů, až po klíčové komunikační chodby. Tato široká škála aplikací ukazuje na spolehlivost desek Knauf FIREBOARD v různých situacích vyžadujících efektivní požární ochranu.
 
Další podrobnosti k protipožární ochraně KNAUF

DET