Knauf Luxusní bytový komplex Harfa Design Residence

Společnost Central Group staví byty už více než 27 let a má za sebou přes 180 úspěšně dokončených projektů a téměř 17 tisíc prodaných bytů. To ji řadí mezi nejvýznamnější a nejúspěšnější developerské společnosti na českém trhu. Kdo by podrobněji sledoval vývoj na poli bytových projektů, doznal by zjištění, že právě Central Group byl vždy v něčem napřed. Ať už to byla architektura, koncepce nebo standardní vybavení bytů. Dá se říci, že Central Group zastával řadu let roli průkopníka inovativních přístupů a nových technologických řešení. A tak není divu, že nedávno dokončený projekt Harfa Design Residence se může stát symbolem nové filozofie stavění, která spočívá primárně v rychlosti a důrazu na maximální úsporu místa prostřednictvím štíhlých konstrukcí, které navíc dokáží vytvořit v interiéru nadstandardní akustickou pohodu. A to je hozená rukavice starým pořádkům.
 
V kontextu se zmíněnou filozofií navrhl hlavní architekt společnosti Central Group Vojtěch Martínek luxusní bytový komplex Harfa Design Residence situovaný v pražské Libni. Objekt nejde přehlédnout, protože už jeho architektura se vymyká obvyklému klišé obytných budov. Ale nás zajímá to hlavní, totiž že všechny vnitřní příčky byly postaveny ze sádrokartonových konstrukcí. Pozornost patří i skutečnosti, že vše bylo řešeno komplexně, to znamená včetně požární odolnosti, instalací rozvodů a hlavně již zmíněné akustické pohody. V praxi se nakonec ukázalo, že i lehká konstrukce nad očekávání dokáže obstát také v eliminaci strukturálního (tzv. technologického) hluku, který se obvykle šíří instalacemi.
 
Průkopníkem nové filozofie
Nový bytový komplex má tvar trojúhelníku, do kterého se podařilo umístit celkem 249 bytů, ateliérů a komerčních prostor. Není překvapením velký počet malých bytů typu 1+kk, které lidé často kupují jako investici za účelem následného pronájmu. Od samého začátku bylo jasné, že Residence nabídne novým vlastníkům nadstandardní komfort bydlení se vším všudy, což se odrazilo na velmi přísné kontrole kvality materiálů a provedení stavby včetně detailů. V tom všem sádrokarton obstál s velkým nadhledem. Možná se ptáte proč vůbec sádrokarton? Faktem je, že na trhu je jen velmi málo alternativních materiálů, které jsou z hlediska akustické izolace se sádrokartonem srovnatelné. A pokud ano, musí se člověk smířit s některými ústupky, jako je buď vyšší hmotnost, nebo příliš velká tloušťka příčky. U sádrokartonové konstrukce stačí zvolit do skladby konstrukce pouze jinou desku. Znáte nějaký alternativní materiál, který při tloušťce stěny 155 mm nabídne Rw = 67 dB?
 
 
Štíhlá konstrukce a ještě větší ticho
Cílem akustického komfortu v bytech je „ticho“, to znamená neslyšet co se děje ve druhé místnosti nebo v sousedním bytě. Česká norma stanoví u bytových příček minimální hodnotu vzduchové neprůzvučnosti Rw = 53 dB. Tuto hodnotu je třeba vnímat jako minimální, to znamená, že pokud chceme dosáhnout opravdu „slyšitelného“ ticha, musíme se pohybovat v hodnotách vyšších. Pro tyto účely se perfektně hodí příčka W 115 s dvojitými profily a dvojitým opláštěním, přičemž volbou typu sádrokartonové desky a výsledné tloušťky příčky od 155 do 255 mm můžeme dosahovat reálných hodnot Rw od 62 do 73 dB. Ale to není vše. Změnou desky se totiž jednak zvedne celková hodnota akustického komfortu, ale současně se posune rezonanční kmitočet do méně slyšitelného pásma. Co to znamená? Obyvatel bytu vnímá zlepšení akustického komfortu daleko výrazněji. To platí především pro desky Knauf Diamant nebo Siletboard, které mimořádně tlumí nejběžnější zvuky v interiérech obytných budov, to znamená řeč a hudbu včetně nízkých kmitočtů. Pro akustický komfort v rámci jednoho bytu se dobře hodí dvouvrstvé opláštění příčky W 112 (jednoduchý profil), které nabízí výborný poměr mezi zvukovou izolací, jednoduchostí konstrukce, její tuhosti a hlavně tloušťky. Přičemž vzduchová neprůzvučnost (opět podle typu desky) se pohybuje od 51 do 69 dB při tloušťce příčky od 100 do 150 mm, což uspokojí každého uživatele bytu.
 
Komplexnost využití suché výstavby v projektu Harfa Design Residence je na české poměry zatím unikátní, ale již teď je patrné, že další podobné projekty jsou v dohledu. Dodejme, že investorem projektu byla společnost Central Group, a. s., generálním dodavatelem firma Průmstav, a. s., architektem byl Vojtěch Martínek a dodavateli suché výstavby firmy Stavo-G, spol. s r.o. a Ekomont, spol. s r.o. Použité materiály Knauf byly sádrokartony White, Red Piano, GREEN a sádrový tmel Uniflott.
 

knauf_harfa_komplex (5) knauf_harfa_komplex (4) knauf_harfa_komplex (3) knauf_harfa_komplex (8) knauf_harfa_komplex (6) knauf_harfa_komplex (1) knauf_harfa_komplex (7) knauf_harfa_komplex (2)