Čím je zpracování kteréhokoliv stavebního materiálu snazší, tím bývá lepší i konečný výsledek. To potvrdí každý řemeslník, a když se takový materiál skutečně „povede“, úspěch na sebe nedá dlouho čekat. To byl také cíl univerzální stěrky Knauf Roll & Spray MAX, která se na trhu objevila na podzim loňského roku. Kromě toho, že stěrka je určena pro finální stěrkování stěn a stropů, jejím benefitem je široká použitelnost, prakticky na jakýkoliv podklad. Počínaje sádrovými či vápenocementovými omítkami a konče sádrokartonem nebo betonem. 

Technici společnosti Knauf mezitím přemýšleli, jak aplikaci univerzálního materiálu usnadnit opravdu všem, to znamená nejen profesionálům, ale i úplným lajkům. Novinkou je nyní doplňkové příslušenství v podobě polyamidového válečku, který ještě víc usnadní nanášení. Váleček je dodáván ve třech šířkách – od 8 do 28 cm. K aplikaci stačí váleček jednoduše namočit v připravené stěrce Roll & Spray MAX a může se začít natahovat (nanášet) na stěnu či strop. To může být i výrazné zjednodušení práce i pro ty, co se natahování hladítkem trochu bojí nebo to neumějí. Nanášet válečkem barvu nebo v tomto případě tmel na stěnu je zkrátka hračka.

O DSC00516

Druhou novinkou je skelná tapeta, která v kombinaci se stěrkou Roll & Spray MAX vytvoří odolnou a zpevňující vrstvu. Zkusme vysvětlit na příkladu. Máme popraskanou vápenocementovou omítku, kterou je potřeba opravit, pokud možno rychle a snadno. Dřívější obvyklé řešení bylo celoplošně stěnu přeštukovat. Ale to chce mít jednak určitou zručnost, a jednak čas. Se stěrkou Roll & Spray MAX je vše mnohem snadnější. Postup je následující. Na popraskanou stěnu naneseme válečkem (nebo stříkáním nebo hladítkem) první vrstvu Roll & Spray MAX stěrky. Do této vrstvy vložíme tenkou skelnou tapetu a vše srovnáme. Jediné na co si třeba dát pozor je, aby nebyly nikde vzduchové bubliny. Nejlépe druhý den, kdy stěrka vyschne, naneseme druhou vrstvu, kterou finálně vyhladíme. Nová vrstva stěrky stěnu perfektně zpevní. Skladba je finálně silná zhruba 2 až 3 mm, což je akorát dostačující. Je zřejmé, že tento postup najde využití zejména u sanací a oprav nejrůznějších podkladů. Na takový povrch již nemusíme dávat žádnou finální omítku, máme totiž zpevněno, sjednoceno – prostě hotovo.  

0 TAPETA 0 DSC00581

Připomeneme ještě, že Roll & Spray MAX stěrka je vyráběna na bázi různých frakcí minerálních plniv a množství chemických přísad a plnidel, které stěrce dodaly zmíněné unikátní vlastnosti. Praktické je, že stěrku můžeme nanášet v jednom sledu do tloušťky 5 mm, což samo o sobě je zcela výjimečné. A pokud je zapotřebí silnější vrstva, můžeme aplikaci provézt ve dvou vrstvách. Pozor jen, je-li podklad nebo povrch první vrstvy stěrky broušený. V tom případě musíme přistoupit k penetrování podkladu, aby stěrka dobře držela. To je z důvodu usazeného prachu, který vznikal při broušení. Z toho vyplývá, že nebroušený povrch se penetrovat nemusí. 

nove graco aplikátor