Napojení stropu a stěny může být ošidné, pokud se neprovede pečlivě a správným způsobem. Strop může být omítnutý nebo i sádrokartonový, stejně jako navazující stěna. Platí zásada, že spoj mezi stěnou a stropem by měl být vždy oddělen. Podívejme se zblízka na případ řešení, kdy napojujeme strop k omítané stěně sádrovou omítkou. 

Elegantní řešení se 100 % účinností
Řešení, které doporučujeme na prvním místě, může být synonymem čisté elegantní práce. Předpokládejme, že máme udělaný strop. Buď jako sádrokartonový, nebo standardně omítnutý. Je čas přistoupit k realizaci omítané stěny. Před aplikací omítky se nejprve ke stropu přilepí Knauf separační páska TRENN-FIX. 

knauf_spachtelflip_20150513-023r

Páska je papírová z jedné strany povoskovaná a z druhé strany lepicí. Je zhruba 65 mm široká. Když je páska nalepená, můžeme nastříkat na stěnu omítku, která se klasicky vyhladí, vygletuje a vyrovná. Jakmile je hotovo, zbytek pásky se odřízne. Tím vznikne mezi stropem a omítkou nespojená část, která je relativně i kluzká. Cílem tohoto postupu bylo vytvořit mikrotrhlinu, která je ovšem rovná a hlavně „řízená“. Navíc po vymalování není prakticky vidět. Barva je totiž v místě mikrotrhliny pružná, takže nepopraská. Jedná se o velmi přesnou a čistou metodu. Provádí se vždy, když je strop hotový. Funguje bezpečně i v případě, když se omítá na betonový strop a betonovou stěnu, anebo také v případě napojení stěna na stěnu. V podstatě ji lze použít u jakéhokoliv napojení, protože kdo nám zaručí, že stavba bude komplet vyzrálá a dotvarovaná?

Trenn-Fix _odříznutí pásky

Funkční metoda v procesu omítání 
Při druhé variantě omítku normálně nastříkáme ke stropu a srovnáme ji. V další fázi se srovná trapézovou stahovací latí. V době, kdy už je omítka tuhá, se vezme zednická lžíce (tloušťka 0,5 mm) a v místě spoje stěna – strop se proškrábne na hloubku omítky spára. Následuje další zpracování omítky, to znamená rozfilcuje se a vyhladí. Výsledkem je opět pracovní spára. Nedošlo tedy ke slepení stropu a stěny. Mikrotrhlina je opět prakticky neviditelná, jasně definovaná, určená a funkční.

Jak to udělat špatně, anebo…
Na stavbách se setkáváme s různými postupy, které však nejsou z odborného hlediska hodny prezentace. Protože nefungují. Anebo jen za určitých podmínek. To je třeba případ, kdy se omítka nastříká rovnou ke stropu, v lepším případě se spára prořízne, v horším nikoliv. Řemeslník pak v místě spoje udělá fabionek z akrylátového tmelu, což je špatná varianta, nebo ze silikonu, což je nejhorší varianta, protože nejde vlivem vlastnosti silikonu ani přemalovat. Co nejpravděpodobněji nastane? Akryl se po čase od stropu odtrhne. Náprava je obtížná.

Pravdou je, že Knauf má i pro tuto variantu připraveno řešení v podobě speciálního pružného vylehčeného bílého tmelu RENOKITT. Aby však zafungoval, musí být spoj relativně hrubší a připravený na vyplnění. Což lze docílit tím, že až omítka vyzraje a vyschne, nejlépe krátce před malováním místností, jednoduše vezmeme nůž, prořízneme spáru minimálně 0,5 až 1 cm, natřeme povrch penetrací a potom do spáry s pomocí kartuše vtěsnáme Renokitt, který na závěr vyhladíme namočeným prstem. 

ID_118152__Q7I3737_Renokitt

Zřejmě se ptáte, proč můžeme použít zrovna Knauf RENOKITT. Protože je to našlehaný, napěněný tmel, který má lepší smrštění a tím pádem dokáže přenášet do určité míry pohyby stěny a stropu. Je ale s podivem, že se v praxi setkáme s případy, kdy sice řemeslník použije Renokitt, ale spáru neprořízne. Důsledek je asi všem zřejmý.

Stojánek