Zvykli jsme si, že sádrokarton je materiál, z jehož pomocí architekti vytvářejí krásný design interiérů, který posléze obdivujeme. Ale slyšeli jste někdy o spojení sádrokartonu a šperků? Pravděpodobně nikoliv, ale přesto je to pravda. S pomocí sádrokartonových desek Knauf, kreativity a zručnosti Jany Rollové, návrhářky specializující se na kožené zboží, obuv a šperky, vznikla expozice šperků DAUPHINE, jenž Jana Rollová vystavuje na letošním již čtyřiadvacátém ročníku Designblok ve výstavních prostorách Gabriel Loci (5. až 9. 10. 2022).

ISS_1484

Návrh expozice vzešel z nápadu Jany Rollové, která hledala vhodný materiál, který by navázal na dřívější prezentací šperků. Chtělo to něco jako „kámen“, protože modelky se šperky se fotily v prostředí kamenolomu. Sádrokarton je ovšem velmi tvárný materiál a snadno napodobí ledacos, v tomto případě skutečně štípaný kámen. Stačilo pár sádrokartonových desek, spoustu fantazie a najednou máte pocit, že jste se ocitli někde jinde než na výstavě. S realizací expozice šperků pomáhalo studio Damúza, ve jejichž dílně se připravovaly jednotlivé díly skládačky. Na místě se pak vše smontovalo a namalovalo. A výsledek? Krásné šperky a sádrokarton jsou v jedné symbióze.  

IMG_3847 Stavba

Pro zajímavost, Jana Rollová studovala nejprve pražské UMPRUM, poté absolvovala postgraduální Programme de Création de mode na IFM v Paříži, kde žila 14 let a pracovala pro luxusní značky jako je například Delpozo, Ermenegildo Zegna, Bentley nebo Guy Laro­che v Atelieru du Sartel. Po návratu do Prahy se věnuje designu kabelek a šperků pod značkou Jana Rollo.

ISS_1463 ISS_1468 ISS_1479