Vnímáte, jak se svět staveb mění a vyvíjí podobně jako technologie a materiály. S tím souvisí samozřejmě i změny vkusu a posléze požadavky investorů. Podívejme se například do místností obložených obkladem – třeba do koupelen. Jestliže dříve byly obklady jen z keramiky, dneska jsou v kurzu slinuté obklady a dlažby, dokonce jsou žádané speciální umělohmotné bloky. Opravdu významný posun nastal v rozměrech. Malé „obkladačky“ najdete na stavbách už jen zřídka. Naopak častěji jsou vidět obklady extrémních rozměrů 1,6 x 2 metry! Takové nejspíš nehledáte v klasické koupelně rodinného domu, ale s největší pravděpodobností v administrativních či komerčních budovách. Instalace obkladu obřích rozměrů, to už je velmi sofistikovaná práce vyžadující zkušenosti a speciální nářadí. Jen představa, jak takový obklad transportovat na stavbu a dostat třeba do 5. patra, to je opravdu velký oříšek. A pak jsou investoři, kteří chtějí navíc různé mozaiky, skleněné prvky a jiné dříve nepoužívané materiály. Všechny tyto rozdílné obklady je nutné nejen nalepit, ale také vyspárovat. Knauf reagoval na vývoj trhu tím, že výběr spárovacích hmot zjednodušil natolik, že dnes nabízí 3 druhy, se kterými si řemeslník vystačí ve všech situacích. 

ID_940289_knauf_180710_003

Proč potřebujeme spáru?
Na začátek si shrneme základní fakta. Spára má v rámci obkladu několik významů. V prvé řadě má za úkol absorbovat dilataci. Spárovací hmota je totiž natolik chemicky obohacená, že je dostatečně pružná, a proto dokáže absorbovat do značné míry pnutí materiálů – obkladů. Současně kvalitní spárovací hmota zajistí, že přes ni nedojde ke smáčení podkladu, čili neproteče skrz ni voda. Dále má do té míry vysoký obrus, že se používáním tak snadno neobrousí, jako například klasický cement. No a konečně je tu ještě jeden faktor a tím je estetické hledisko. Myšleno nejen v podobě určité barvy, která bude ladit s obkladem, ale také ve struktuře povrchu. Spára může být uhlazená nebo naopak hrubá s příměsí drobných kamínků, jenž slouží pro eliminaci skluzu a zvýší tak ještě významně bezpečnost protiskluzové podlahy a dlažby.      

fugenbunt-10kg.jpg

Tři spárovací hmoty Knauf: Flexfuge, Fugenbunt a Fugenbreit
Takže jak na tom jsou konkrétní spárovací hmoty Knauf a čím se liší? Jako první zmíníme Flexfuge Universal. Jedná se, zjednodušeně řečeno, o vysoce chemicky zušlechtěnou spárovací hmotu, která vyniká velmi nízkou nasákavostí a vysokým obrusem. Co je ale důležité, že ji můžete aplikovat od 1 mm až do 20 mm. Tedy od velmi tenké do naopak silné spáry. Na povrchu je to spárovací hmota spíše hladká, a smáčivost je taková, že kulička vody nepronikne tak snadno do povrchu spáry. Flexfuge Universal je díky svým vlastnostem vhodný, řekněme pro spárování náročných obkladů.

Druhou spárovací hmotou je Fugenbunt. To je klasická velmi známá spárovací hmota, se kterou můžete bez problémů jít do spáry od 2 do 8 mm. Fugenbunt je dostatečně pružný a proto je použitelný pro podlahy s podlahovým vytápěním. Dvoumilimetrová spára ještě stačí vyrovnávat standardní dilataci, zatímco 8 mm spára je tradiční pro klasické obklady. Nízká smáčivost umožní použití v interiéru i exteriéru. Bez problémů použitelný pro velké formáty obkladů a dlažeb.

No a do třetice všeho dobrého. Spárovací hmota Fugenbreit je vhodná pro spáry od 5 do 12 mm. Výborně se hodí pro venkovní dlažbu, ale můžete ji samozřejmě používat i v interiéru. Je ideální pro spárování podlah, mozaiky, použitelná na staré dlažby apod.  Je perfektní pro všechny obklady a dlažbu z přírodního kamene. A pro ni je charakteristická právě ona protiskluznost.

Ke všem spárovacím hmotám má Knauf připraveny sanitární silikony v barvách, které v současné době trh vyžaduje. Jak jsme již minulý rok v našem blogu psali, nabídka barev silikonů byla upravena, respektive zjednodušena pro snazší výběr zákazníka. Z barevných odstínů „vypadly“ různé červené, žluté apod. Nyní jsou v nabídce pečlivě vybrané odstíny od světlých po tmavé, tak aby lépe vypadaly v reálném prostředí i po čase používání. 

1Fugenbunt_varianta1 _ISS2301