TELMO Chudoplesy (5)

Společnost Telmo a. s. se zabývá projektováním, instalací a následnou servisní podporou bezpečnostních a informačních systémů již od roku 1992. Protože se firma od té doby rozrostla a rozrostlo se i portfolio nabízených služeb, bylo potřeba postavit novou provozovnu v Chudoplesích u Mladé Boleslavi. Po zvážení všech aspektů a s přihlédnutím ke konzultacím s techniky Knauf, padla nakonec volba na dřevostavbu, která ale musela vyhovovat všem předepsaným požární a bezpečnostním předpisům.

Největším přínosem této stavby je nejen její vzhled, ale zejména funkčnost. Proto se na podlahu použily nejkvalitnější podlahové sádrovláknité desky Knauf Brio 23 mm, pod které se vložila z důvodu akustiky dřevovláknitá deska, a protože jsou v podlaze zabudované i rozvody vzduchotechniky a chlazení, je vrstva hobry v horním patře 9 cm silná, přestože standardně se používá 6 cm. V přízemí je skladba ještě silnější včetně 200 mm polystyrenu. V objektu je instalované podlahové vytápění doplněné v zádveří elektrickými rohožemi. Jedná se o difúzně otevřenou konstrukci s maximálním podílem materiálů na bázi dřeva, která je navržena tak, aby se v ní dobře dýchalo, aby splnila statut nízkoenergetického domu, a aby se v létě nepřehřívala. Objekt primárně vytápí tepelné čerpadlo, kterému sekunduje v případě potřeby elektrokotel a systém je doplněn o rekuperační jednotku s chlazením.

V přízemí předepisovalo požárně bezpečnostní řešení objektu REI 45 na všechny předstěny typu W 623 s přímými závěsy do OSB desky. Na dvojité opláštění se použily desky Knauf DIAMANT 12,5 mm s izolací na bázi čedičového vlákna s bodem tavení vyšším než 1000 °C a třídou reakce na oheň A1 dle požárního katalogu pro splnění požadavku EI 45 min. DP1. Dvojité opláštění deskami DIAMANT se stalo současně zárukou perfektní stavební zvukové izolace. Ve stavbě jsou stěny vyneseny odspodu nahoru a patra jsou do konstrukce vložená. Výška stojek je 7 m. To znamená, že se postavila konstrukce celého objektu a do ní se vkládala patra. Vyztužil se věnec a na něm se postavily stropy. Takové řešení je pevnější. U nenosných příček W112 bylo použito dvojité opláštění deskou DIAMANT a dřevovláknitá tepelná izolace. Podkroví je postaveno v systémovém řešení Knauf D 112a, kde požadavek na požární odolnost EI 45 splňuje opláštění 2 x 12,5 mm (DIAMANT). Tam, kde bylo potřeba použít v konstrukcích desky s odolností vůči vlhkosti, najdeme Knauf GREEN. V nenosných podhledech jsou desky Knauf RED Piano, které jsou nejen protipožární, ale současně i akustické. V kanceláři vedení firmy je použit podhled z akustických desek Cleaneo RE s rozptýleným obdélníkovým děrováním. V kombinaci s podlahou Brio je tak dosaženo nejen dokonalého akustického komfortu, ale současně i zajímavého designového efektu.

Protože se jedná o dřevostavbu postavenou z přírodních materiálů, bylo jasné, že konstrukce bude pracovat více než standardní stavba. Proto se ve spojovacích rozích stropů a stěn použila separační páska Trennfix, která pomohla vytvořit v podstatě kluzný spoj a řízenou dilataci. Kde bylo zapotřebí začištění, posloužil pružný a extrémně přilnavý tmel RENOKITT.

Příběh dřevostavby centrály firmy TELMO je především o kvalitě zvolených materiálů a smysluplném řešení všech detailů, což zapadá do filozofie investora, který patří ve svém oboru mezi absolutní špičku.