Když se na stavbě potkávají různá řemesla, ne vždy si potřesou rukou. Často dochází ke střetu dvou naprosto rozdílných a mnohdy nesmiřitelných zájmů. Výsledkem mohou být ale chyby, které by za určitých podmínek mohly vyvolat těžké problémy. A to se týká samozřejmě i sádrokartonových konstrukcí. Třeba takový zavěšený podhled, který není jen dekorací či obyčejným záklopem, ale plní funkci pasivní požární ochrany jiné konstrukce, která je nad ním. Sádrokartonář podhled na základě projektu postaví a pak přijdou řemeslníci, kteří mají na starost instalace, a podhled proděraví jak řešeto. Tak, jak to můžete vidět na našem ilustračním obrázku z jedné stavby. 
 
V tomto případě došlo k narušení jak požárního podhledu (desky RED Piano), tak záklopového podhledu (White desky). Instalace jsou sice hotové, ale řemeslníci odejdou a už se o nic nestarají. Kdyby si takové chyby nikdo nevšiml, je zaděláno na pořádný průšvih. V případě požáru, který by se šířil až ke zmíněnému otvoru, by jednak přeskočil nad podhled, protože by mu nic nebránilo v cestě, a ještě by mohl změnit svoji rychlost. Takže co s tím? 

ISS_0254

Řešení je jen jedno správné
V tomto extrémním případě existuje jen jediné správné řešení. Vyříznout v podhledu dostatečně velký otvor a ten nově vyplnit deskou, respektive dvěma deskami, podle toho, jestli byl v původním podhledu jednoduchý nebo dvojitý záklop. Nový kus desky musí samozřejmě na něčem držet, což se někde vyřeší dodatečnými profily, je-li to na základě konkrétní situace potřeba. Složitější situace by nastala, kdyby musely procházet otvorem nějaké instalace, pak by se muselo v případě požárního podhledu udělat protipožární opatření – kastlík. V našem případě by to už šlo velmi těžko. Ještě je tu jedna varianta řešení, totiž že je možné při úpravě profilů použít protipožární dvířka (otvor čtvereček).
 
Chtěli jsme tímto případem ukázat, že na stavbě se někdy dějí věci, kterým je třeba předcházet včas, zejména jedná-li se o bezpečnostní téma.