Když byl v roce 1993 uveden do kin poprvé film Jurský Park režiséra Stevena Spielberga, celý svět zachvátil dinosauří fenomén, který se promítl i do staveb nejrůznějších dinosauřích parků. Ačkoliv od té doby uběhlo hodně času, zájem o dinosaury neopadl napříč věkovými skupinami, ale nejvíce zájemců je přece jen u dětí. Dinosauři se nevyhnuli ani České republice a tak i zde vyrostlo několik míst, kde je můžeme „naživo“ potkat. Posledním z nich je nedávno otevřené Dinosauria Museum Prague nedaleko Tuchoměřic, to znamená v nákupním centru POP Airport. V čem je Dinosauria Museum Prague ojedinělé? Najdeme zde unikátní exponáty zachovalých koster, které jsou ve vlastnictví jedné z největších soukromých sbírek na světě. Každá z ikonických koster triceratopse, diplodoka či dvojice mosasaurů je zachována v naprosto jedinečné kvalitě, přičemž nejdelší kostra měří až 24 metrů! Vedle skutečných fosilií nechybí samozřejmě modely v životní velikosti, včetně 12 metrů dlouhého a 4 metry vysokého strašidelného T-Rexe. Velkým lákadlem je také virtuální realita nabízející nejmodernější technologii 5D efektů. Na stavbě Dinousauria Museum Prague se významně podílela suchá výstavba, přičemž realizaci provedlo středisko SDK firmy SYNER a materiály dodal Knauf. 

ISS_6732

Prostor, jehož základ byl vytvořen betonovým skeletem, je rozdělen do různých sekcí a místností, které by nevznikly, nebýt šikovné práce sádrokartonářů a občas pořádně zamotané hlavy techniků SYNER. Samozřejmě, oči návštěvníka poutá rozevřená tlama tyranosaura a okolí nevnímá. Jenže právě do oblouku tvarované stěny provázející návštěvníky prostorem byly technickým oříškem. Konstrukce musely splnit několik požadavků zadavatele.  Ve skutečnosti se většinou jedná o volně stojící příčky a předstěny, které jsou kotvené na stávající sendvičovou podlahu. Problém spočíval v tom, že tato konstrukce nesmí kmitat a musí vydržet tlak vzduchu při průvanu. Typová konstrukce byla sice inspirující, ale mnoho detailů muselo být kreativně vyřešeno přímo na stavbě. Stěžejní bylo dosáhnout odpovídající stability a tuhosti sádrokartonové konstrukce. Situaci ještě stěžovala skutečnost, že snad žádná příčka v muzeu není rovná. V tomto případě pomohlo několik netradičních řešení, ale výsledek je perfektní. Při detailnějším zkoumání si odborník může všimnout ocelových lan, která vyztužují konstrukci ve „spolupráci“ s betonovým skeletem. Jejich tmavá barva však dokonale maskuje. 

API_2212 API_2247

Není ani důležité, kolik sádrokartonových desek stavba spolykala, a v podstatě ani jaké typy desek se použily. Mnohem důležitější bylo vymyslet a zrealizovat skutečně atypickou stavbu, která byla sice náročná, ale na druhou stranu každého zúčastněného nesmírně bavila. Kdo tedy zavítá do Dinosauria Museum Prague nebude litovat, protože tak nevšední zážitek stojí za to a dodejme, že Knauf je jeho nespornou součástí. 
 

ISS_6729 ISS_6707 ISS_6699 ISS_6723 ISS_6712