Při různě rozsáhlých rekonstrukcích mohou nastat situace, kdy je vhodné na starou dlažbu nalepit novou. Pro názornost jeden příklad za všechny. V jednom bytovém domě se měnil výtah a následkem toho došlo ke zvýšení výšky nástupní hrany. Nezbývalo nic jiného, než podlahu na chodbě zvýšit a současně položit novu dlažbu. 

Výhody rychlého lepidla Knauf Flexkleber Schnell
Každého zřejmě napoprvé napadne, že starou dlažbu je dobré nejprve odstranit. Jenže to stojí čas a peníze. Nejde jen o to dlažbu vykopat, ale podklad se musí zvýšit, napenetrovat, vystěrkovat a pak teprve pokládat novou dlažbu. Mnohem jednodušší a efektivnější řešení je položit novou dlažbu na tu starou, samozřejmě pouze pokud je tato soudržná s podkladem. A protože je jasné, že jde také o rychlost řešení, použije se speciální jemné lepidlo Knauf Flexkleber Schnell. Je to cementové flexibilní rychleschnoucí lepidlo se sníženým skluzem, které je možné používat v interiéru i exteriéru. To znamená, že je rovněž mrazuvzdorné a odolné cyklickým změnám počasí. Je určeno pro lepení všech druhů keramických obkladů a dlažeb včetně přírodního i umělého kamene. 

4

Jak na lepení nové dlažby na starou
Při lepení nové dlažby na starou je nutné mít podklad (starou dlažbu) očištěný a odmaštěný. Penetrace potřeba není, protože lepidlo Knauf Flexkleber Schnell může stejně dobře posloužit jako takový tenkovrstvý adhezní můstek. Nanáší se na starou dlažbu ve vrstvě max. do 1 mm. Jakmile tato vrstva zaschne, což je zpravidla do 2 hod., může se lepit stejným lepidlem nová dlažba. Největší výhodou takového řešení je rychlost. Nová pokládka je pochozí zhruba po 2 až 3 hodinách. V podobných případech je důležitá efektivita, a ta je v případě lepidla Flexkleber Schnell zcela zřejmá. Při opravě zmíněné vstupní chodby u bytového domu je tak možné nejprve položit novou dlažbu na polovině chodby, zatímco druhou polovinu ponechat pro návštěvníky pochozí. Po zaschnutí a vyspárování nové dlažby se situace obrátí a začne se naopak pokládat dlažba na druhé půlce. 
 

3 1

Elektivní spárování s Knauf Flexfuge Universal
Po rychlé pokládce by mělo následovat také rychlé spárování. To je možné realizovat například cementovou spárovací hmotou Knauf Flexfuge Universal, která je oproti klasické cementové spárovací hmotě Fugenbunt zpracovatelná do 20 až 30 minut. Používá se pro spáry 2 až 15 mm. Pochozí je po zhruba 2 hodinách, což je pro náš ukázkový případ tak akorát. 
 
Použití těchto materiálů přináší nejen úsporu času a nákladů, ale také zajišťuje vysokou úroveň spokojenosti uživatelů s konečným výsledkem.
 

5