Všichni si pamatujeme katastrofální povodně v roce 2002. Jedna z nejvíce postižených pražských čtvrtí byl Karlín. Obrázek záchranářů na člunech plovoucích mezi omšelými domy Karlína byl tehdy k vidění snad v každých zprávách. Jenže, v duchu starého přísloví, že vše špatné je k něčemu dobré, se Karlín od té doby vzpamatoval. Stala se z něj dokonce vyhlášená čtvrť, kde sídlí spousta prestižních firem a staví se zde luxusní bytové domy. Také tu najdeme vyhlášené gastronomické podniky nebo multifunkční halu Fórum Karlín. Právě nedaleko od ní byl v letošním roce dokončen projekt Karolína Plazza II.
Karolína Plazza II navazuje na první etapu výstavby nových bytových komplexů a představuje celkem čtyři vícepodlažní domy s 54 byty a 13 ateliéry (dispozice od 1+kk až po 4+kk) s obytnou plochou od 27 m2 do 179 m2. V ceně bytu je zahrnuto garážové stání a součástí většiny obytných jednotek je balkon nebo terasa. Investorem projektu je společnost Moravská stavební – INVEST, a. s., zhotovitelem stavby RIDERA Stavební a. s., autorem projektu Casua, spol. s r.o., sádrokartonové konstrukce realizovala firma PRIMA Kladno, s.r.o.
Sádrokartonové příčky místo klasického zdiva
Konstrukci domů tvoří betonový monolit, ale interiéry a vnitřní uspořádání je kombinace zdiva a sádrokartonových konstrukcí. To znamená, že všechny nosné a mezibytové stěny jsou zděné a o zbytek se postarala suchá výstavba. Pravda je, že původní záměr s tímto rozložením nepočítal, ale na žádost investora došlo k této přínosné změně. Důvodem bylo urychlení stavby a snížení nákladů, přičemž ale bylo nutné zachovat požadovaný standard na akustický komfort. Nakonec se ukázalo, že parametry stavební akustiky byly ve výsledku ještě lepší a to při zachování stejné tloušťky příček.
Česká norma říká, že pro stěny i stropy bytových jednotek musí být splněna hodnota stavební vzduchové neprůzvučnosti R’w = 53 dB, pro stěny téhož bytu je požadovaná hodnota R´w = 40 dB. Výhodou sádrokartonové konstrukce je, že vrstvením počtu desek, nebo změnou typu desky či tloušťky příčky lze jednoduše parametry příčky přizpůsobovat potřebám projektu. Běžně používaná konstrukce vnitřní příčky je W112 s dvojitým opláštěním. V případě, že se použije standardní deska White, u které je hodnota laboratorní vzduchové neprůzvučnosti Rw = 53 dB, splní daný parametr R’w tato příčka při tloušťce 125 mm. Záměnou desky White za RED Piano ve stejné silné příčce se dostaneme na Rw = 57 dB. A v tom je zakotveno celé kouzlo suché výstavby, která se díky tomu nyní prosazuje i v bytové výstavbě. Dodejme ovšem, že roli v konečné bilanci bytových projektů hraje také rychlost a nízká hmotnost sádrokartonových konstrukcí. A rozhodně se nejedná v daném případě o nějaké low-cost byty, ale naopak o byty v tom nejvyšším standardu pro náročného zákazníka.
V koupelnách se osvědčila zelená klasika
Mezi použité materiály Knauf u tohoto developerského projektu počítejme ještě impregnované desky Knauf GREEN, ze kterých jsou postaveny koupelny, jejichž součástí je i závěsné WC včetně k tomu příslušných držáků. Součástí stavby jsou i montážní dvířka a zakrytí instalací včetně protipožární ochrany deskami RED Piano. Suchá výstavba byla použita ve větším měřítku také u komerčních prostor v přízemí objektu.
Architektura dnes již plně obsazeného bytového domu zdařile navázala na stávající historickou zástavbu Karlína a to jak z průčelí domu, tak uvnitř vnitrobloku. „Náměstíčko“ mezi čtyřmi objekty je sice veskrze moderní, ale za to nabízí malou oázu klidu, kde patrně, až to bude možné, atmosféru ještě probarví kavárenský život.
Bytový dům Karolína Plazza 2 měla za generálního dodavatele akciovou společnost Moravská stavební – INVEST, zhotovitelem stavby byla RIDERA Stavební, a.s. a suchou výstavbu měla na starost firma PRIMA KLADNO, s.r.o. Autorem projektu je společnost Casua, s.r.o.