Podkrovní byty se těší velké oblibě pro svoji architektonickou atraktivitu, která vynikne zejména pokud se jedná o historický dům postavený v období mezi oběma válkami. Objekt v šestém pražském obvodě je toho příkladem. V minulém roce byla u něj provedena zásadní rekonstrukce podkrovního prostoru. S pomocí suché výstavby Knauf zde vznikla mezonetová vestavba se dvěma samostatnými pokoji, prostornou koupelnou, technickou místností a obývacím pokojem spojeným s kuchyní. Společným jmenovatelem sádrokartonových konstrukcí byl důraz na kvalitu materiálu, preciznost a rychlost provedené práce. 

ISS_9648

Konstrukce jedině s Diamantem
Při prohlídce bytu bylo na první pohled zřejmé, že jeho architektura byla navržena prakticky a současně i designově velmi zdařile. Příjemným dojmem působí i barevné ladění místností včetně prostorné koupelny. Bonusem je samostatná technická místnost s pračkou a sušičkou. Koupelna tak získala hodně na komfortu. Technicky je půdní vestavba navržena nadstandardně, což zahrnuje mimo jiné i zabudovanou klimatizaci. V horním patře mezonetu se kromě pokoje a toalety nachází i prostorná terasa s výhledem do zeleného okolí. Pozornosti neujde řada různých zákoutí, které byly většinou účelně využity například jako úložný prostor, což je mimochodem velká výhoda půdních vestaveb. Dispozici bytu vytvořily sádrokartonové příčky a také předstěny. Základním stavebním materiálem byla v tomto případě sádrokartonová deska Knauf Diamant 12,5 mm. Proč byl zvolen zrovna Diamant? Majitel bytu chtěl mít naprostou jistotu, že pokud se rozhodne na jakoukoliv stěnu pověsit obraz, poličku, skříňku či cokoliv jiného, bude mít tu možnost, aniž by se musel obávat, že by zátěž příčka neunesla. Svislé příčky jsou tak konstrukce W112 s dvojitým opláštěním, které je doplněno izolací Knauf Insulation. Sádrokartonové předstěny 623 pouze s jednou deskou Diamant mají vydržet náhodné mechanické namáhání, především v dětském pokoji. Příčky byly ukotveny na OSB desce, která se pokládala na původní ale očištěný dřevěný záklop. Tam, kde byly přiznány šikminy, je konstrukce podhledu z červených desek RED Piano, už kvůli požární odolnosti. Střecha je plechová, pod ní je vložená folie, izolace, konstrukce z CD profilů, parotěsná fólie a RED Piano deska. Mimochodem sádrokartonáři Tomáš Herodes a Marek Filaga dbali na to, aby vše bylo v systému Knauf čili nejen desky, ale také penetrace, fólie, izolace atd. Pomocníkem jim bylo odborné poradenství Davida Šímy (Knauf). Aby mohla být vestavba vynesena směrem nahoru, bylo nutné ji vyztužit ocelovými nosníky, které se obkládaly protipožární deskou RED Piano. Máte-li dojem, že vám místy vykukují z konstrukce původní trámy, tak to je omyl. To jsou opláštěné nosníky, které byly finálně opatřeny dřevěnou dýhou. Ale efekt je dokonalý.

received_544491560419836 Původní neutěšený stav podkroví před rekonstrukcí ISS_9655 Elegantní byt s novou kuchyní

Systémové komponenty mají přednost 
V prostorné koupelně nenajdeme v konstrukcích impregnované zelené desky, ale opět Diamant, který je rovněž odolný vůči vlhkosti, ale navíc splňuje ze strany majitele již proklamované požadavky na pevnost. Jak nám řekl Tomáš Herodes, s materiály Knauf pracují již 12 let a z 90 % používají všechny systémové komponenty. Koupelna nebyla tedy výjimkou, takže na soupisce materiálů je tekutá hydroizolace Knauf, penetrace, flexibilní lepidlo Flexkleber na obklady i dlažbu a spárovací hmoty Fugenbunt. Z Diamantu jsou udělané i všechny kastlíky, poličky a dutiny, kterých je bytě celá řada. Prostě jeden materiál vhodný pro všechno. Nejvíc práce zabraly podle slov Tomáše Herodese rohy, protože jsou všechny ručně frézované. „My je tak děláme, protože chceme, aby ten roh byl přesný, rovný a pevný. Podle našeho názoru je to i hezké řešení ve srovnání s hliníkovým rohem.“ Povrchová úprava příček a předstěn byla u většiny ploch realizována do kvality Q3 místy Q4. Pro základní tmelení posloužil tmel Uniflott a pro celoplošné dokončovací tmelení byl vybrán Super Finish. Stavba trvala zhruba 4 měsíce a podle všeho vše dopadlo na výbornou. Majitel se může těšit na skutečně pohodlné bydlení v atraktivním prostředí. Mezitím, co stavba byla dokončována, sádrokartonáři založili společnou firmu Matostav, s.r.o., která se tímto zařadila mezi partnery Knauf. Přejeme dobrou spolupráci.

ISS_9669 ISS_9673 ISS_9684