Rekonstrukcí starých domů v poslední době přibývá. Není se čemu divit, protože potenciál je v tomto ohledu stále obrovský a doba tomu nahrává. Pustit se však do rekonstrukce, to chce odvahu, protože nikdy nevíme, co nás čeká. A těch překvapení bývá hodně. Když se ale renovace povede, většinou to stojí za to. U rekonstrukcí je tradičním nešvarem vlhkost, se kterou se musíme nějakým způsobem vypořádat. A teď důležitá otázka, jde dohromady suchá výstavba s vlhkostí?

InterierAQ

Musíme se smířit s tím, že vlhkost je vlastně všudypřítomná a jsou situace, kdy se jí prostě nezbavíme. Protože je přirozená. Je obecně známo, že suchá výstavba je rychlá, její štíhlé konstrukce šetří místo a svou hmotností tolik nezatěžují stávající konstrukci jako jiné materiály. Navíc, když už je řeč o vlhkosti, mokré procesy situaci s vlhkem nezlepší, ba právě naopak. Z toho lze vydedukovat, že suchá výstavba by se při rekonstrukcích opravdu hodila. A my máme pro vás tip, jak ji využít. Použijte v konstrukci stěn, podhledů nebo předsazených stěn speciální desku Knauf AQUAPANEL Cement Board. 

AQUAPANEL Outdoor7


Proč je AQUAPANEL tak výjimečný?
Věřte, že deska AQUAPANEL zboří všechny předsudky. Proč? Je to deska, která je vyrobena z portlandského cementu nejvyšší kvality a společně s dalšími přísadami tvoří unikátní jádro materiálu, který má ve finále nadstandardní vlastnosti. Po obou stranách je potažena tkaninou ze skelných vláken a k tomu všemu má ještě zpevněnou podélnou hranu. Dohromady je AQUAPANEL deskou, která je schopna odolat dlouhodobě 100% vlhkosti, nevadí ji ani odstřikující voda a nemá problém s plísněmi, které nedostanou ani možnost v její přítomnosti vznikat. Možná vytušíte, že v materiálu chybí příměs dřeva, jako třeba u sádrovláknité desky. Přesně tak a výsledkem je, že AQUAPANEL je proto vysoce stabilní deskou, kterou je ale možné dobře ohýbat a tudíž i tvarovat. A to se může v řadě situací hodit.

Fasada AQ


AQUAPANEL do interiéru
Ale ještě nebylo řečeno vše. Desky AQUAPANEL se vyrábí ve třech provedeních. První, co asi každého zajímá nejvíce, je varianta AQUAPANEL Indoor, tedy deska s využitím v interiéru. Je to spolehlivý materiál pro opláštění podhledů a příček všude tam, kde očekáváme trvalé vlhkostní namáhání. Třeba si chceme udělat ze starého sklepa saunu, nebo z ní postavíme novou obytnou místnost v prostoru, který měl dříve problém s vlhkostí. Každopádně deska i v těchto situacích nezbobtná a vydrží bez degradace řadu let. A ještě je také nehořlavá. Nesmíme ale zapomenou na to, aby nám nezrezivěly ocelové profily, takže musíme použít ty speciální s antikorozní úpravou. Včetně šroubů! Stejně tak musíme desky tmelit vodoodpudivým tmelem (například AQUAPANEL Q4 FINISH), stěrkou, penetrací apod. Používat originální a doporučené příslušenství, to je základ trvalého úspěchu této vynikající desky! 

AQuapanel


AQUAPANEL pro venkovní použití
Další verzi desky můžeme používat hlavně v exteriéru, takže nepřekvapí svým názvem: AQUAPANEL Outdoor. Takovou stabilní, pevnou a odolnou desku upotřebíme například v podbití střechy, opláštění soklů domu, anebo v konstrukci provětrávané fasády. No v podstatě kdekoliv, protože máme jistotu ve stabilitě a v dlouhé životnosti desky. AQUAPANEL Outdoor odolá spolehlivě dešti, sněhu i větru. Můžeme na ni nalepit různé obklady a také ji můžeme omítat, což u provětrávané nebo neprovětrávané fasády je jaksi samozřejmost. 

Zbývá ještě jedna alternativa, a tou je odlehčená, ale rovněž velmi odolná deska AQUPANEL SkyLite. Hodí se do interiéru i exteriéru. Od svých sourozenců se liší hlavně tloušťkou, která je pouhých 8 mm. Proto se ještě snadněji ohýbá a formuje (poloměr ohýbání je 1 metr). Využijeme ji všude tam, kde sice potřebujeme dlouhou živostnost a odolnost, ale ne tak pevnost. Prakticky se hodí do různých spíše designových konstrukcí – podhledů například. Třeba při renovaci balkonu nebo na podbití převisu střechy. 
 

Fasáda AQ 2


Kde nemusí být AQUAPANEL, tam přichází GREEN nebo Drystar
Aquapanel prezentuje to nejlepší, co může suchá výstavba v boji s vlhkostí nabídnout. Ale musíme na závěr zmínit ještě i jiné desky, které mají schopnost odolávat vyšší vlhkosti (mj. článek: Jak zvolit tu správnou desku do vlhka). Jejich případná volba je odvislá od reálných vlhkostních podmínek. Patří mezi ně zelená impregnovaná deska Knauf GREEN, pevná a tvrdá deska Diamant, nebo speciální Drystar. 
 

Z27_Schwimmbad_Mu╠łnchen_06 (1350x900) Z27_Schwimmbad_Muenchen_01