Provozovat bar v centru Prahy, navíc v domě, kde se nad hlučným místem nalézají byty, to není jednoduchá záležitost. V baru je nejen hlasitá hudba, ale přímo kakofonie zvuků, jež dohromady tvoří skutečně solidní hlukové zatížení okolního prostoru. Požadavky na odhlučnění jsou tedy velmi přísné. Nic, s čím by si však suchá výstavba neporadila. 

Rekonstrukce baru v Dlouhé ulici vyžadovala najít velmi rychlé řešení, protože nový nájemce potřeboval otevřít provozovnu ve velmi krátkém čase. Situaci v tomto konkrétním místě stěžovaly ještě velké prosklené plochy směrem do ulice. V místnosti byl původně protipožární podhled z červených desek Knauf RED Piano a pod ním pouze svěšený designový podhled. Tato kombinace ovšem zdaleka nesplňovala požadované parametry odhlučnění. Za firmu Knauf navrhl novou skladbu akustického podhledu Roman Ludl. Akustický posudek provedlo Studio D – akustika, s.r.o., autorem projektu byla firma AGE projekt, s.r.o., vlastní realizaci měla na starost firma Grand Viktoria, s.r.o.  a investorem byla společnost AMADEUS Real Estate a.s. 

PHOTO-2022-11-29-17-11-17 Připravená podkonstrukce z CD profilů, která je přes pružné závěsy se Sylomerem připevněna k ocelovým nosníkům

Akustika versus vysoká hmotnost
Již v krátkém čase po zadání vyšlo najevo několik problémů. Vymyslet účinnou skladbu, která bude fungovat, to není až tak velký problém, neboť nabídka akustických desek Knauf je na to připravena. Ale co vysoká hmotnost? Jak a na čem bude těžký podhled držet? K tomu další problém v podobě zavěšení, které akustické studio požadovalo pouze v pružném provedení. Což je logické, ale opět vzhledem k váze a skladbě tohoto konkrétního podhledu, nikterak jednoduše proveditelné. A k tomu se navíc ukázalo problematické ještě napojení podhledu na okolní zdivo, neboť nesmělo dojít za žádných okolností k přenosu energie. To znamená zase navrhnout pružné, a hlavně nestandardní napojení. 

PHOTO-2022-11-29-17-12-34 Podhled ve fázi postupného opláštění deskami Diamant a Blue Akustik

Podle akustické studie měl mít podhled minimální plošnou hmotnost 54 kg na m2. Což zní neuvěřitelně, když si uvědomíme, že plocha celého podhledu je 130 m2! Konstrukce, kterou technik Knaufu navrhl, byla typově D112a. Skladba byla navržena takto: základem se staly dvě sádrokartonové desky Knauf Diamant tloušťky 15 mm (tzn. celková plocha 260 m2), které se dále kombinovaly s jednou deskou Knauf Blue Akustik 12,5 mm silnou, a navíc ještě jednou červenou deskou Knauf RED Piano tl. 12,5 mm. K tomu se musí ovšem navíc připočítat 5cm izolace s objemovou hmotností 110 kg/m3. V projektu bylo stanoveno, že podhled musí být zavěšen na speciálních pružných závěsech se Sylomerem. Jenže tyto závěsy nebyly k dispozici, a tak se muselo najít alternativní řešení. Nakonec se použily závěsy od výrobce TAMADEX SR 220/ 2 x 12. Důležité bylo, že tento výrobce dokázal dodat pružné závěsy v počtu 360 kusů v řádu několika dnů. A jak již bylo řečeno, čas hrál velkou roli. Potřebujete bar, který bude vydělávat, a ne platit pouze nájemné. 

ISS_2161 Pružné napojení podhledu na stěnu ve finále vytváří esteticky elegantní rovnou stínovou spáru, která nás nikdy nabude rušit prasklinami

Řešení odhlučnění na principu pístu
Na první společné schůzce všech zainteresovaných stran se řešilo, na čem vlastně bude tak těžký akustický podhled zavěšen. Výsledkem dohody byla pomocná ocelová konstrukce, která bude staticky nezávislá na stropu. Podařilo se téměř nemožné, když totiž byla tato konstrukce, díky obdivuhodné souhře projektanta, investora a stavební firmy, hotova týden potom, co padlo zásadní rozhodnutí. Nicméně bylo zapotřebí ještě doladit způsob napojení – ukončení – podhledu na zeď. A to už bylo zase úkolem technika Knauf (Roman Ludl, pozn. autora), který navrhl tento detail, jež respektoval požadavek akustiků na pružné ukončení. Současně musely být z akustického pohledu „pružně ošetřeny“ všechny prostupující prvky typu závitové tyče pro připevnění světel, kterých tu rovněž není málo, a podobně. 

ISS_2168 Technicky zdařilý detail

Celý vtip netradičního systému spočíval v tom, že akustický podhled bude v praxi fungovat jako píst vůči okolním a všem prostupujícím konstrukcím. Pak může být dosaženo v náročných podmínkách provozu uspokojivé řešení odhlučnění prostoru od bytů nad ním. Je namístě říci, že sádrokartonáři firmy Grand Viktoria Olega Rožky odvedli velmi dobrou práci v rekordním čase. O kvalitě vypovídají provedené detaily, jež jsou vidět na přiložených obrázcích. Ony vlastně moc vidět nejsou, protože řemeslně je skutečně všecko perfektní a hlavně fungující. I přesto, že podhled je kompletně tmavý, a tato barva většinou spolehlivě odhalí veškeré anomálie. To však není případ tohoto akustického podhledu. Dodejme, že celá realizace včetně bouracích prací až po všechny povrchové úpravy trvala neskutečné 3 týdny.

ISS_2162 ISS_2154