Knauf Cleaneo Linear (4)

Děrované akustické desky Knauf Cleaneo v posledních letech na stavebním trhu doslova zdomácněly. Díky jejich unikátním schopnostem pohlcovat hluk se staly základním nástrojem pro vytváření prostorové akustiky v nejrůznějším prostředí. Současně s tím také oslovily architekty, jejichž snahou bylo vytvářet zajímavé a netypické designy nejrůznějších podhledů, světelných ramp apod. Což mimo jiné umožnilo mnoho variací na téma způsobu děrování. Mimochodem volba velikosti, tvaru a počtu děr včetně jejich rozteče přímo ovlivňuje dobu dozvuku, která je z pohledu prostorové akustiky zásadní. Jedním z dalších trumfů Knauf Cleaneo desek je i schopnost přispívat k vytváření lepšího prostředí v interiéru, neboť příměsi obsažené ve složení desky rozkládají škodlivé látky v ovzduší. Není tedy divu, že zájem o tento materiál rostl, a to zejména u novostaveb či rekonstrukcí škol, administrativních a kancelářských budov, a na dalších místech s vyšší koncentrací lidí. Svou cestu si Knauf Cleaneo desky našly i do privátních projektů rodinných domů. Přes to všechno je stále co zlepšovat a tak i Knauf Cleaneo desky získaly řadu doplňků, například rozptýlené obdélníkové děrování navržené přímo ve spolupráci s architekty. Nedávno ale Knauf představil stavebnímu světu atraktivní facelift v podobě provedení Cleaneo Linear.
 
Vylepšený design s praktickým zámkem
Technický vývoj těchto desek se v poslední době zaměřil na zjednodušení instalace a výsledkem je deska v novém provedení Knauf Cleaneo Linear. O co se jedná? Zcela nové je provedení hrany „na polodrážku“ s jemným zkosením viditelné části tak, aby bylo možné navazující desky jednoduše do sebe na sucho zaklapnout. Díky tomu vznikne mezi deskami vlasová spára viditelná z několika desítek centimetrů, ale téměř neznatelná ze vzdálenosti 2 metrů. Z toho vyplývá obrovská výhoda, protože desky Cleaneo Linear se díky tomu nemusí tmelit. Je zřejmé, že tato výhoda značně urychlí celkový čas instalace. A čas jsou přece peníze. Provedení nové hrany současně zajišťuje osovou vzdálenost děrování u sousedících desek. Pravda, nové provedení je určeno pouze pro desky s průběžným děrováním. V nabídce je zatím 5 typů děrování (čtvercové respektive kulaté).
 
Cleaneo-Caps a neviditelné uchycení desky
Pohledová strana desky je vyrobena z vysoce bílého kartonu, čímž je zajištěna ta nejlepší krycí schopnost pro bílou barvu. Aby nedošlo k narušení čistého designu přetmelováním šroubů, vyvinul Knauf společně s touto hranou speciální zápustnou krytku „Cleaneo-Caps“, která má stejný tvar jako zvolené děrování (čtverec nebo kruh). Tato krytka slouží k „neviditelnému“ přichycení desky k CD profilu. Jednoduše „zapadne“ při montáži do děrování a přišroubuje se doporučenými šrouby. Je důležité vědět, že spojení pomocí Cleaneo-Caps není určeno pro dynamické namáhání! Knauf Cleaneo Linear má montážně ještě jedno neopomenutelné specifikum. Pod příčnými (kratšími) hranami desek Linear děrování 8/18 je třeba zdvojit profily a vzájemně spojit jejich příruby krimplováním, aby se vzájemně neposunuly. Důvod je šroubování pomocí Cleaneo-Caps vždy až do druhé řady děr, čímž by se dva šrouby na jeden profil nevešly. U ostatních druhů děrování (tedy 10/23, 12/25 a 12/25) se profil nezdvojuje, protože šrouby s Cleaneo-Caps se umisťují do krajní řady děr.  Protože se spoje u nového provedení Linear netmelí, odpadá tímto rovněž riziko výskytu vlasových trhlinek například při dotvarování konstrukce.