Knauf Aquapanel Skylite  (5)

Cementová deska Knauf AQUAPANEL vždy patřila mezi absolutní špičku v kategorii suché výstavby, ať už se jednalo o provedení OUTDOOR nebo INDOOR. Její přínos tkví zejména v bezkonkurenční odolnosti vůči vlhkosti a v dlouhé životnosti.
 
Nově pouze 8 mm
Ne, nebudeme na tomto místě představovat návrat k 8mm filmovému formátu, na který si možná starší ročníky vzpomenou, a který byl v roce 1965 vyvinut firmou Eastman Kodak, přestože retro je nyní v módě. 8 mm značí naopak tloušťku nového provedení cementové desky AQUAPANEL SKYLITE. Tato tenká deska rozšiřuje nabídku extrémně odolných cementových desek Knauf AQUAPANEL. 
 
Jedině do nepohody
Vlhké prostředí ve stavebnictví značí obvykle nějaký problém, neboť je pro většinu materiálů nežádoucí. Nejedná se však o vlhkost vznikající při stavbě, ale vlhkost, která je přirozená pro různá prostředí, jakými jsou interiéry koupelen, bazénů, wellness center, myček, vodojemů, nemocnic, saun apod. Nemluvě o exteriéru, kde kromě vlhkosti působí na konstrukce také vítr, výkyvy teplot apod. Cementové desky Knauf AQUAPANEL byly vyvinuty proto, aby všechny tyto nástrahy s přehledem zvládly. AQUAPANEL SKYLITE není tudíž žádnou výjimkou. Pro doplnění: všechny desky AQUAPANEL jsou vyráběny z portlandského cementu doplněného chemickými přísadami s absencí jakýchkoliv dřevin. Z obou stran jsou potaženy tkaninou ze skelných vláken a mají zpevněnou podélnou hranu (EasyEdge). Díky tomuto jedinečnému složení jsou desky velmi pevné, ale hlavně jsou naprosto odolné vůči vlhkému až mokrému prostředí a zamezí vzniku plísní.
 
SKYLITE je ideální pro venkovní podhledy
Cementová deska Knauf AQUAPANEL SKYLITE je primárně určena do konstrukcí podhledů ve vnitřním i vnějším prostředí, které jsou dlouhodobě vystaveny vlhkosti nebo vlivům rozmarů počasí. Nevadí jim rovněž „slané“ klima, přímo odstřikující voda nebo vysoké teploty (až do 70 °C), které se často vyskytují třeba ve wellness centrech. I v těchto náročných podmínkách je deska tvarově stabilní, navíc pevná a odolává i mechanickému poškození. Je nehořlavá a dobré akustické vlastnosti rovněž nejsou k zahození. AQUAPANEL SKYLITE je tedy v mnoha směrech univerzální a nemá rovnou konkurenci, neboť tradiční materiál – například dřevo – se musí pravidelně ošetřovat a není tak flexibilní. Deska je proto použitelná v podhledech, na podbití střech, v pasážích, bazénech, venkovních garážích apod. Využití je velmi široké. Stavebník má s AQUAPANELEM jistotu dlouhé životnosti podhledu a také jeho funkčnosti (např. bez napadení plísněmi).
 
 
 
Snadná montáž a výborná ohebnost
Tloušťka 8 mm desky AQUAPANEL SKYLITE znamená pochopitelně nižší hmotnost (10,5 kg/m2), což se projevuje snadnou manipulací při montáži. Deska je také dobře ohebná až do poloměru jednoho metru, takže se snadno vytvaruje do nejrůznějších oblouků či jiných kreativně řešených konstrukcí, aniž by došlo k jejímu poškození. S pomocí AQUAPANELU SKYLITE lze sestavit plochu o rozměru 225 m2 bez viditelných spár, nebo v délce 15 metrů bez dilatačních spár a to jak v interiéru, tak v exteriéru! Desky se nemusí při montáži předvrtávat a velmi snadno se řežou bez nutnosti použití speciálního nářadí. Při montáži je důležité nezapomenout na profily, šrouby a příslušenství s úpravou proti korozi.

Podhledy do výšky 25 m
Exteriérové podhledové konstrukce z AQUAPANELU SKYLITE je možné provádět až do výšky budov 25 m. Je třeba ale vždy vypracovat statický posudek na tlak a sání větru zohledňující podmínky konkrétního objektu. Povrchová úprava ploch je flexibilní a odvislá hlavně od konkrétních požadavků investora. Záleží na tom, kde budou podhledy realizovány. V exteriéru se desky pouze kompletně přetmelí celoplošnou stěrkou AQUAPANEL Fugen- und Flächenspachtel, do které se vkládá podpůrná výztužná tkanina. Tloušťka tmelu by neměla u první vrstvy přesáhnout 4 mm. V interiérovém prostředí záleží na investorovi, jakou kvalitu povrchu si nakonec zvolí – od Q1 až po Q4. Používá se zde penetrace AQUAPANEL Grundierung, dále již zmíněná celoplošná stěrka AQUAPANEL Fugen- und Flächenspachtel, která se musí brousit. Chybět nesmí výztužná tkanina přes spáry. Pro dokonale hladký povrch v provedení Q3, respektive Q4, je nutné plochu celoplošně přetmelit stěrkou AQUAPANEL Q4 FINISH a vyhladit jemným hladítkem.
 
Systémová skladba podhledu
Příklad typického řešení podhledu je patrný z obrázku. Na montážní a nosné CD profily opatřené antikorozní úpravou se přišroubují 8mm desky AQUAPANEL SKYLITE. Vhodné jsou šrouby AQUAPANEL MAXI SN 255. Do spár se vtlačí tmel a do něj výztužná páska a zafixuje se stěrkou. Na to přichází penetrace a nakonec celoplošná stěrka s vloženou výztužnou tkaninou. Finální je barevný nátěr.
 

Knauf Aquapanel Skylite skladba Knauf Aquapanel Skylite  (5) Knauf Aquapanel Skylite  (3)